0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Biuletyn
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

ZZPPM: Chcemy wyższych stawek

Z ogromnym niepokojem przyjęliśmy informację Państwowej Inspekcji Pracy z kontroli przestrzegania czasu pracy w Zakładach Górniczych „Lubin". Z informacji tej wynika, że ogromna ilość górników zatrudniona jest w nadgodzinach, których ilość oraz rozkład czasu pracy w sposób rażący narusza przepisy Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników KGHM Polska Miedź S. A. jak i Kodeksu Pracy.

przeczytaj

Dialog społeczny pod butem wojewodów. PiS centralizuje państwo, samorządy protestują

WRDS jednoczą się przeciwko zmianom proponowanym przez rząd. - Dostajemy krytyczne pisma od rad, ale też od marszałków województw - mówi Jerzy Wiśniewski, przewodniczący WRDS na Mazowszu. Jego zdaniem powrót rad do wojewodów jest kolejnym przykładem centralizacji. - Traktują nas jak paczkę, którą odbierze się marszałkowi i podrzuci wojewodzie. To sparaliżuje nasze prace. Chciałem zorganizować dużą debatę o szkolnictwie zawodowym, ale wstrzymałem jej organizację, bo nie wiem, w czyim imieniu miałbym na nią zapraszać - mówi Wiśniewski.

przeczytaj

OPZZ nie zgadza się na proponowane przez resort rozwoju ograniczenia w kontrolowaniu firm

Wątpliwości ma także NSZZ "Solidarność". Pojawia się coraz więcej krytycznych opinii o projekcie zmian w ustawie o swobodzie gospodarczej. Zdaniem OPZZ, nie do przyjęcia jest nałożenie na organy kontrolne obowiązku planowania i przeprowadzania kontroli dopiero po analizie prawdopodobieństwa naruszenia prawa przez firmę. Związkowcy uważają, że oznaczać to będzie w praktyce kontrolowanie tylko najbardziej newralgicznych obszarów i ograniczenie liczby i zakresu kontroli u przedsiębiorców, u których występuje niewielkie ryzyko bądź nie stwierdzono wcześniej naruszeń przepisów.

przeczytaj

Ile osób musi umrzeć z przepracowania, by wreszcie rozwiązano ten problem?

Wśród pielęgniarek i położnych, tak jak w gronie lekarzy, zdarzają się przypadki skrajnego wyczerpania pracą i wypalenia zawodowego. Pielęgniarki pracują ponad miarę, bo niskie zarobki powodują, że dobrze wykształcone wyjeżdżają z kraju. W czasie ostatnich kilku tygodni odnotowano dwa przypadki śmierci lekarzy. W sierpniu w białogardzkim szpitalu po czterech dobach dyżuru umarła na zawał 44-letnia anestezjolog. W Sosnowcu, w podobnych okolicznościach, zmarł 57-letni anestezjolog. Powodem obu tych tragedii było przepracowanie.

przeczytaj

Konferencja edukacyjna PSL: Gimnazja do poprawy, a nie likwidacji

Gimnazja są najsilniejszym elementem polskiego systemu edukacji, trzeba je poprawiać, a nie likwidować - mówili w czwartek uczestnicy zorganizowanej przez PSL w Sejmie konferencji edukacyjnej. Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz wezwał do zawarcia "paktu dla oświaty".

przeczytaj

Emigracja: Blisko milion Polaków mieszka w Wielkiej Brytanii

Według stanu z końca 2015 roku w Wielkiej Brytanii mieszkało rekordowo wielu Polaków - 916 tys., czyli o 63 tys. więcej niż rok wcześniej - poinformował w czwartek brytyjski urząd statystyczny (ONS). Polacy stanowią na Wyspach Brytyjskich zdecydowanie największą grupę narodową bez brytyjskiego paszportu. Na drugim miejscu znajdują się obywatele Indii (362 tys.). Spośród 916 tys. Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii blisko 12 proc. - 108 tys. - urodziło się już na emigracji. W porównaniu z 2003 rokiem - tuż przed wejściem Polski do Unii Europejskiej - populacja Polaków w Wielkiej Brytanii wzrosła ponad 20-krotnie.

przeczytaj

Praca za granicą: Polacy przesyłali do Polski ponad 16 mld zł

W 2015 roku Polacy pracujący za granicą przekazali do kraju 16,26 mld złotych - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. Krajem, z którego płynie do Polski najwięcej transferów pieniężnych są Niemcy, na drugim miejscu znajduje się Wielka Brytania.

przeczytaj