0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

Prezydent Andrzej Duda powołał rząd Mateusza Morawieckiego w nowym składzie

Oświadczenie: - OPZZ z nadzieją przyjęło zmiany w składzie rządu Premiera Mateusza Morawieckiego. Liczymy na efektywną i opartą na dialogu społecznym realizację propracowniczych postulatów. Polacy oczekują poprawy sposobu stanowienia prawa. W ostatnim czasie wiele zmian legislacyjnych było wprowadzanych zbyt szybko, z pominięciem szerokich konsultacji społecznych. Wyrażamy nadzieję, że nowa ekipa rządząca będzie działać inaczej.

przeczytaj

Czy stolicę czeka paraliż komunikacyjny? Referendum strajkowe w MZA

Organizacje związkowe Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie domagają się podwyżek dla kierowców. Związkowcy skierowali do władz spółki pismo z prośbą o zgodę na przeprowadzenie referendum między 15 a 17 stycznia. Obejmie ono 5 tysięcy pracowników, w tym 4 tysiące kierowców, którzy odpowiedzą na pytanie, czy chcą przystąpić do strajku. Kierowcy oczekują wzrostu wynagrodzeń o 500 złotych netto. Zarząd MZA zaproponował im 100 złotych brutto.

przeczytaj

Pozorowana konsultacja?

Wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka, zwróciła się doFederacji Związków Zawodowych Pracowników Kultury i Sztuki z prośbą o opinię na temat projektu rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli szkół artystycznych, placówek artystycznych i placówek doskonalenia nauczycieli szkół artystycznych. Projekt dotarł do adresata 27 grudnia ub. roku. - Czy chodzi o to, aby konsultacja była pozorowana, na zaliczenie formalne? - pyta Jan Budkiewicz, przewodniczący FZZ PKiS.

przeczytaj

Opinie i analizy

Czy dojdzie do porozumienia w sprawie pomostówek?

OPZZ przygotował projekt nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych, który zakłada likwidację zasady wygasania świadczeń. Dokument został skierowany do Rady Dialogu Społecznego. W myśl tego projektu, prawo do emerytury pomostowej miałyby wszystkie osoby wykonujące prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, bez względu na to, kiedy ją zaczęły. Teraz dotyczy to wyłącznie tych osób, które zaczęły pracować przed 1 stycznia 1999 r.

przeczytaj

W mediach

Zespół ds. statusu zawodowego nauczycieli bez ZNP. Oto dlaczego

- Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesił swój udział w dalszych pracach zespołu do spraw statusu zawodowego nauczycieli przy MEN - poinformował prezes ZNP Sławomir Broniarz. Według niego, zespół w obecnej formule służy tylko "legitymizowaniu" działań resortu.

przeczytaj

Na Lotnisku Chopina zapanowała zgoda

Po dwóch latach trzy związki zawodowe zakończyły spór zbiorowy z prezesem. Dzięki temu pracownicy dostaną wyższe nagrody roczne. W połowie grudnia spór został zakończony, a pracownicy otrzymają nagrody roczne z powiększonej z 10 proc. do 17 proc. puli (łącznie ok. 17 mln zł, po 9,7 tys. zł brutto na osobę). Spółka zobowiązała się do tego w ramach negocjacji ze związkami, które nie były w sporze.

przeczytaj

Grecja: Protestujący związkowcy wtargnęli do resortu pracy i zrugali minister Effie Achtsioglou

Związkowców zirytował projekt zmian w kodeksie pracy, które są elementem kolejnego pakietu reform wymuszonych na Grecji przez zagranicznych wierzycieli. To od właśnie od sprawności w przyjmowaniu nowych ustaw zależy wypłata kolejnych transz pomocy finansowej dla wciąż borykającego się ze skutkami kryzysu finansowego kraju. W myśl jednej ze zmian w kodeksie pracy, związki zawodowe będą musiały uzyskać akceptację przynajmniej połowy swoich członków, aby móc legalnie ogłosić strajk. Według obecnej legislacji potrzeba do tego tylko 1/3 głosów. Protestujący domagali się wycofania tego zapisu.

przeczytaj