0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· Newsletters
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt
Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

Załoga Bałtyckiego Terminalu Zbożowego w Gdyni grozi strajkiem

Solidarność w porozumieniu z działaczami Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Gospodarki Morskiej w Porcie Gdynia wysłała w poniedziałek pismo do prezesa BTZ Marka Kwiatkowskiego. Przedstawiciele załogi informują w nim o uruchomieniu procedur umożliwiających zorganizowanie strajku. Zarzucają też władzom BTZ, że jedynie pozorują chęć zawarcia nowego zbiorowego układu pracy, zwodząc przy tym przedstawicieli załogi.

przeczytaj

Strajk taksówkarzy 5 czerwca. Żądają zdecydowanych działań rządu w sprawie Ubera i innych nielegalnych przewoźników

Przedstawiciele związków zawodowych, organizacji i korporacji taksówkarskich (m.in. warszawska Ele Taxi i poznańska M1) decyzję o strajku podjęli już wcześniej. Wczoraj podczas spotkania w Warszawie zdecydowali, że protest odbędzie się 5 czerwca i przybierze formę przejazdu gwiaździstego. Główny odbędzie się w Warszawie.

przeczytaj

MF: dla gospodarki bardziej istotny jest efektywny wiek emerytalny, nie ustawowy

O powodach odchodzenia na emeryturę zaraz po osiągnięciu wieku emerytalnego mówiła też Wiesława Taranowska z OPZZ. Według niej instytucje publiczne informują swoich pracowników, że z chwilą osiągnięcia wieku emerytalnego muszą odejść z pracy. - Jedna koncepcja rządu jest taka, że „zostańcie i pracujcie”, a druga, jakaś cicha, że „uciekajcie z tej roboty" - powiedziała. Jej zdaniem ludzie wolą niską emeryturę niż dalszą pracę, gdyż wolą mieć mały dochód - ale pewny, niż wyższy - ale nie zagwarantowany. Wynika to z obawy o brak stabilności prawa. Taranowska dodała, że mimo wydłużania czasu trwania życia, skraca się czas życia w zdrowiu, dlatego emeryci nie są w stanie pracować.

przeczytaj

Kolejna grupa zawodowa włączona do systemu emerytur mundurowych

1 stycznia 2018 roku celnicy zostaną włączeni do systemu emerytur mundurowych. Sejm zaproponował, aby - co do zasady - emerytura przysługiwała celnikom, którzy skończyli 55 lat i mają, co najmniej 15 lat służby (w tym co najmniej 5 lat w związku z wykonywaniem zadań policyjnych łączących się ze zwalczaniem przestępczości) lub skończyli 55 lat i mają co najmniej 25 lat służby. Nowelę, która teraz trafi do Senatu, poparło w głosowaniu 425 posłów, jeden był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

przeczytaj

EEC: Prace nad kodeksem pracy idą pełną parą

- Tempo jest szybkie. Zajmujemy się zarówno zbiorowym prawem pracy, jak i indywidualnym prawem pracy. Wiele kwestii zostało już opracowanych lub jest na finiszu naszych prac, jak zakaz dyskryminacji, wynagrodzenia, urlopy odpowiedzialność porządkowa, materialna – wymienia Monika Gładoch, zastępca przewodniczącego z Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy.

przeczytaj