0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Biuletyn
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

Dzisiaj: posiedzenie Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP.

Resortowa działalność związkowa

Nowy Rząd zakładał dołożenie należytych starań na prowadzenie dialogu z organizacjami związkowymi. Na chwilę obecną są obszary, w których ten dialog nie funkcjonuje prawidłowo. Jednym z nich jest – w naszej ocenie – również Ministerstwo Obrony Narodowej, gdzie obszar ten wymaga znacznej poprawy. Przykładem może być rozpatrywanie dwóch ważnych dla pracowników wojska petycji, które zostały złożone do Ministra Obrony Narodowej przez ogólnokrajowe związki związkowe wchodzące w skład reprezentatywnych organizacji związkowych, o których mowa w ustawie o związkach zawodowych. Terminy na udzielenie odpowiedzi już dawno upłynęły a Strona społeczna nie doczekała się odpowiedzi.

przeczytaj

OZZ GNiG za granicą

W czerwcu br. odbyły się dwie międzynarodowe konferencje w ramach projektów realizowanych przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

przeczytaj

Polityczna wymiana kadr w KGHM

Rada nadzorcza, zarząd, a także niższe stanowiska dyrektorskie - to tylko część kadrowych zmian w KGHM. Kilka miesięcy temu, nowo powołana rada nadzorcza KGHM obsadziła w fotelu prezesa Krzysztofa Skórę, a do zarządu weszli także Jacek Rawecki, Wiesław Kilan i Stefan Świątkowski. Wszyscy związani z PiS. Dyrektorem naczelnym biura KGHM został Wacław Szetelnicki, pisowski przewodniczący Rady Miejskiej w Legnicy, a dyrektorem naczelnym ds. zarządzania kapitałem ludzkim w KGHM jest Radosław Pobol, radny PiS w sejmiku województwa.

przeczytaj

KHW: jest bardzo ciężko, będzie wstrzymanie wydobycia w weekendy

- Czeka nas bardzo trudny czas podejmowania niekiedy bolesnych decyzji, bez których jednak nie przetrwamy - podkreśla prezes zarządu KHW Tomasz Cudny. Suma kredytów, obligacji, łącznych zobowiązań, jakie obciążają spółkę to ponad 1,4 mld złotych. Nie są natychmiast wymagalne, jednak wreszcie nadejdą terminy ich spłacania. Nawet jeśli czas ten wydaje się jeszcze odległy, wobec konieczności przesuwania płatności z miesiąca na miesiąc nie można problemu zamiatać pod dywan licząc na poprawę sytuacji w handlu węglem.

przeczytaj

Kowalczyk: Podatek od sklepów zacznie obowiązywać najpóźniej od 1 września

Minister Kowalczyk pytany, czy uda się utrzymać zapowiadany na 1 sierpnia termin wejścia w życie podatku od sklepów, odpowiedział: -Teraz gospodarzem tego projektu jest Sejm. Mam nadzieję, że na najbliższym posiedzeniu Sejm tę ustawę uchwali, trafi ona do Senatu, a pod koniec lipca - z ewentualnymi poprawkami Senatu - wróci do Sejmu, potem do podpisu prezydenta. Czy wejdzie od 1 sierpnia? Może być to kłopotliwe, ale najpóźniej zacznie obowiązywać od 1 września.

przeczytaj

"Umowa o pracę na zlecenie". W szkołach będzie więcej prawa pracy?


Przy okazji reformy edukacji związki zawodowe chcą wprowadzić do podstawy programowej blok o prawie pracy i dialogu społecznym. Bo młodym pracownikom brakuje choćby minimalnej wiedzy o ich prawach. - Dzięki dyskursowi medialnemu dzieci już wiedzą, że są umowy śmieciowe - i czują, że stoją w jakiejś opozycji do umów o pracę. Ale nie znają konkretów - mówiSławomir Drelich, wykładowca akademicki, nauczyciel WOS-u w gimnazjum i liceum, publicysta.

przeczytaj

Polacy najbardziej zapracowani w UE? Zobacz, ile urlopu przysługuje w innych państwach

Według Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Polacy to najbardziej zapracowany naród w Unii Europejskiej - związkowcy wskazują, że spędzamy w pracy 1923 godziny rocznie, podczas gdy dla porównania Niemcy pracują tylko 1371 godzin, Francuzi 1473, Austriacy 1629, Hiszpanie 1689 a Czesi 1776. Dlatego OPZZ postuluje wydłużenie urlopu wypoczynkowego z 26 do 32 dni. Sprawdziliśmy więc, ile dni urlopu przysługuje w innych państwach UE.

przeczytaj