0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· Newsletters
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt
Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

Gorąca jesień w śląskich kopalniach

Związki zawodowe są zaniepokojone decyzjami resortu energii o przekazaniu nierentownych zakładów do likwidacji. Do protestów szykują się związkowcy z kopalni Makoszowy - ostatniej czynnej kopalni w Zabrzu. - To będzie wiec poparcia, bo wierzymy, że nasz zakład da się uratować wraz z ponad 1,3 tys. miejsc pracy - zaznacza Jerzy Hubka, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników z kopalni Makoszowy.

przeczytaj

Niebezpiecznie w DPS-ach: Placówki nie przestrzegają przepisów prawa pracy i bhp

Na sytuację osób zatrudnionych w domach pomocy społecznej (DPS) zwróciła uwagę Państwowa Inspekcja Pracy, która w sprawozdaniu za 2015 r. przedstawiła wyniki dwóch kontroli przeprowadzonych w tych placówkach. – Oczywiście obowiązkiem DPS jest zapewnienie odpowiedniej opieki pensjonariuszom, ale nie powinno się to odbywać z pominięciem dbałości o bezpieczeństwo personelu – stwierdza Halina Obraniak z Federacji Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej.

przeczytaj

Jarosław Szunejko: trzeba rozsądnie przeprowadzić zmiany

- Jesteśmy za ograniczeniem handlu w niedziele – mówi Jarosław Szunejko. Przewodniczący OPZZ na Warmii i Mazurach odniósł się do obywatelskiego projektu ustawy. Całkowity zakaz byłby zdecydowanie bardziej restrykcyjny i dotkliwy – uważa. Zamknięte byłyby m.in. sklepy franczyzowe, które teraz pracują nawet w święta, pod warunkiem, że za ladą stoi ich właściciel lub osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia. – Przewiduje się, że około 25-85 tysięcy osób mogłoby stracić pracę. Istotną sprawą jest także brak dostępu do zatrudnienia dla osób mniej dyspozycyjnych, czyli m.in. studentów czy osób dorabiających w weekendy. Tej możliwości byłyby pozbawione – ocenił przewodniczący.

przeczytaj

Związkowcy czekają na wyjaśnienia rektora SUM w Katowicach


Związki zawodowe działające w Śląskim Uniwersytecie Medycznym nie chcą wydać opinii o zmianach w statucie uczelni. Domagają się, by rektor wcześniej wyjaśnił, na czym mają one polegać. Chodzi o uchylenie załącznika statutu, w którym opisana jest procedura obowiązująca w trakcie konkursów na stanowiska kierowników klinik i zakładów. Po zmianie, zamiast w statucie, procedura konkursowa ma być opisana w uchwale senatu. Związki zawodowe, czyli "Solidarność" oraz Związek Nauczycielstwa Polskiego, właśnie przesłały władzom uczelni wspólną odpowiedź. Związkowcy napisali, że chcą najpierw poznać treść projektowanej uchwały senatu. Chcą też wiedzieć, po co w ogóle potrzebna jest zmiana w procedurze konkursowej i jakie mają być jej skutki.

przeczytaj

Olgierd Łukaszewicz: dla polskiego artysty negocjacje warunków zatrudnienia są wciąż sprawą wstydliwą

Układy zbiorowe regulujące pracę artystów scenicznych w Europie - to główny temat Europejskiego Forum ZASP, które rozpoczęło się we Wrocławiu. - Reprezentacja związkowa może dać konkretne korzyści - powiedział prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz.

przeczytaj