0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

Jan Budkiewicz: Straciliśmy rok!

Jan Budkiewicz, współprzewodniczący Zespołu Trójstronnego „Kultura i Media” RDS, przewodniczący FZZ Pracowników Kultury i Sztuki, w imieniu Strony Pracowników skierował pismo do przewodniczącej RDS, minister Elżbiety Rafalskiej.Straciliśmy rok – pisze Budkiewicz - trudno bowiem uznać za efektywną pracę, dwa spotkania o charakterze informacyjno – towarzyskim w MKiDN.

przeczytaj

Posiedzenie Sektora Spółek Samorządowych ZZM

W siedzibie związku odbyło się posiedzenie Sektora Spółek Samorządowych ZZ Maszynistów Kolejowych w Polsce. Spotkanie z udziałem członków Prezydium prowadził Przewodniczący Sektora Bogdan Jańczak. Jednym z głównych, omawianych tematów był spór zbiorowy wszczęty w PR.

przeczytaj

Słowenia: Strajk nauczycieli

W środę (14.02.) prawie 40 tys. słoweńskich nauczycieli wzięło udział w jednodniowym, ogólnokrajowym strajku domagając się podwyżek plac. 10 tysięcy z nich protestowało na głównym placu Lublany. Tego dnia zamknięto większość szkół. Sandi Modrijan, rzecznik związków zawodowych nauczycieli SVIZ, powiedział: - Domagamy się zwiększenia o ok. 10 proc. średniego wynagrodzenia.

przeczytaj

Opinie i analizy

Stanowisko Prezydium ZG ZNP ws. nauczania o Holokauście

- Związek Nauczycielstwa Polskiego z uwagą śledzi dyskusję wywołaną nowelizacją ustawy o IPN i jej konsekwencjami. Naszą szczególną troskę budzi całkowity brak refleksji, jak ta nowelizacja wpłynie na naukę historii, wiedzy o własnym regionie, na nauczanie społeczne i wychowanie, w tym także nauczanie o Holokauście .

przeczytaj

W mediach

Czy związki zawodowe w Polsce dobrze spełniają swoją rolę?

Zgodnie z projektem nowego kodeksu pracy związek zawodowy, który nie należy do dużej centrali związkowej, będzie musiał zrzeszać aż trzydzieści procent zatrudnionych w przedsiębiorstwie. – Ja jestem przeciwny tej zmianie. Ona jeszcze nie przeszła, ale jeżeli zostanie zaakceptowana to zniszczy związki zawodowe. Zdaję sobie sprawę, jak trudno jest założyć takie organizacje. Dzisiaj niecałe jedenaście procent pracowników należy do związków zawodowych – podkreśla drLiwiusz Laska, członek Komisji Kodyfikacyjnej.

przeczytaj

Układy między związkami a pracodawcą elastyczne i terminowe

Związki zawodowe i pracodawcy będą mogli zawierać układy zbiorowe na maksymalnie trzy lata, a następnie je przedłużać. Porozumienie może dotyczyć na przykład tylko płac lub czasu pracy. – Zaproponujemy, aby w firmie, w której działają reprezentatywne związki, obowiązkowe było zawarcie układu zbiorowego. Pracodawca nie mógłby odmówić negocjacji i rokowań w tej sprawie – wskazywał Piotr Duda, szef Solidarności. – Dopóki nie znamy szczegółowych propozycji Solidarności, trudno je oceniać. Na pewno należy wzmacniać dialog pracodawców z załogą. Układy powinny być upowszechniane np. poprzez udogodnienia podatkowe lub preferencje przy zamówieniach publicznych dla firm, które są objęte takimi porozumieniami – podsumowuje Paweł Śmigielski, dyrektor wydziału prawno-interwencyjnego OPZZ.

przeczytaj

Emerytury groszowe wyższe, ale dużo rzadsze

Pracodawcy proponują, by niewielkie świadczenia były pobierane raz w roku lub co kwartał. To ograniczyłoby koszty ich wypłaty ponoszone przez ZUS. Związkowcy z OPZZ podkreślają jednak, że nie zgodzą się na żadne zmiany, które prowadziłyby do utarty statusu emeryta przez ludzi, którzy krótko odprowadzali składki. – Do takiej sytuacji mogłaby doprowadzić choćby jednorazowa wypłata składek pobierającym dziś groszowe świadczenia – mówi Bogdan Grzybowski,dyrektor wydziału polityki społecznej OPZZ, członek Rady Nadzorczej ZUS.

przeczytaj