0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· Newsletters
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt
Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

Rada Dialogu Społecznego ma już dwa lata. Jak członkowie Rady oceniają jej pracę?

- Dialog będzie oceniany przez społeczeństwo przez pryzmat jego efektywności. Ważny jest czas poświęcony na rozmowę o najważniejszych kwestiach, np. o reformie edukacji czy podatku dochodowym od osób fizycznych. Dlatego apelujemy o unikanie pozorowanego i fasadowego dialogu społecznego, ponieważ istnieje realna potrzeba zaangażowania, partnerstwa oraz rzeczywistej rozmowy wśród partnerów społecznych – ocenia Jan Guz, szef Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, wiceprzewodniczący Rady Dialogu Społecznego.

przeczytaj

KNF i prokuratura sprawdzają związek zawodowy w ZUS. "Ktoś chce nas zdyskredytować"

Wiceprzewodnicząca ZZP ZUS Marzena Biel podejrzewa, że cała sprawa ma na celu zdyskredytować związek. - Dla mnie to wszystko brzmi absurdalnie. Nie wszyscy nas lubią za to, co robimy. W zeszłym roku ktoś opublikował gazetkę, w której atakowano naszych działaczy. Wyciągnięto tam nawet wątki rodzinne i osobiste. Zgłosiliśmy to na policję, ale ta jak dotąd nie dowiedziała się, kto był autorem pisma - mówi Biel. Stwierdza też, że chodzi jedynie o oczernienie związku. Dodajmy do tego, że ZZP ZUS aktualnie jest w sporze zbiorowym z ZUS-em. Domaga się podwyżek oraz zwiększenia liczby etatów.

przeczytaj

MPK Łódź zwolni 160 osób, aby spełnić część postulatów związkowców

Związkowcy z MPK żądają podwyżek i grożą strajkiem. Zarząd MPK uważa, że spełnienie ich postulatów będzie wiązało się z dużą redukcją etatów. - To dla mnie bardzo duże zaskoczenie. Rozmowa z prezesem trwała godzinę i nie padło żadne zdanie o zwolnieniu 160 pracowników - zdziwił się Marek Błaszczyk, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Komunikacji Miejskiej w Łodzi. - Jest to tym bardziej zaskakujące, że każdy dział szuka nowych pracowników – dodaje.

przeczytaj

Będzie lista top zawodów potrzebnych Polsce

Resort pracy przygotowuje listę profesji, które pilnie potrzebują pracowników z zagranicy. Partnerzy społeczni mają wskazać po 20 grup takich fachowców. Do przyjmowania pracowników spoza Polski nieprzekonany jest OPZZ. Zdaniem eksperta organizacji Bogdana Grzybowskiego rząd powinien zająć się przede wszystkim rodakami – zarówno bezrobotnymi, jak i przebywającymi na emigracji. Jak zaznacza Bogdan Grzybowski, OPZZ nie ma ośrodka badawczego pozwalającego stwierdzić, kogo naprawdę potrzebuje rynek. – Zrzeszamy pracowników z wielu sektorów i nie chcę wyrokować, kto jest ważny, a kto nie – konkluduje.

przeczytaj

Spotkanie mediacyjne

2 sierpnia o godzinie miało się odbyć spotkanie mediacyjne dotyczące wzrostu wynagrodzeń pracowników Grupy Lotos. Na spotkanie stawiły się organizacje związkowe, nie pojawili przedstawiciele pracodawcy oraz mediator, który prawdopodobnie został wprowadzony przez pracodawcę w błąd. Pracodawca poinformował, że spotkanie zostanie przesunięte, ponieważ jedna osoba (prawnik z Poznania) nie dojechał.

przeczytaj