0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

„Dialog”. Ostatnie pożegnanie

Z żalem zawiadamiamy, że z dniem 1 stycznia bieżącego roku, decyzją minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przewodniczącej Rady Dialogu Społecznego umarł „Dialog. Pismo dialogu społecznego”. Po dwunastu latach ministerstwo rozwiązuje porozumienie na redagowanie i wydawanie przez Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” opiniotwórczego i cenionego kwartalnika.

przeczytaj

Propozycje do harmonogramu pracy Zespołu ds. prawa pracy RDS

OPZZ przedstawiło zestaw zagadnień które w pierwszej kolejności powinny znaleźć się w harmonogramie prac Zespołu ds. prawa pracy RDS w 2018 roku: wydłużenie urlopu wypoczynkowego do 32 dni, zagwarantowanie wszystkim pracownikom wykonującym pracę w niedziele co najmniej dwóch wolnych niedziel w miesiącu, nowelizacja ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, modyfikacja wynagrodzenia minimalnego w zakresie jego składników.

przeczytaj

MNiSW: Konstytucja dla Nauki – przedstawiamy finalny projekt!

We wrześniu ubiegłego roku wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin prezentował założenia swojej reformy, mógł mieć powody do niepokoju. Choć projekt cieszył się poparciem wielu rektorów, nie spotkał się z życzliwym przyjęciem PiS. Marszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki nazwał „dziwnymi” pomysły wicepremiera. Właśnie dobiegła końca ostatnia tura konsultacji.

przeczytaj

Sieci handlowe reagują na ograniczenie pracy w niedzielę

O nowych zasadach zatrudnienia zostali poinformowani już pracownicy Biedronki. Część pracowników sieci ma stawiać się w pracy o godzinie 0.15 w nocy z niedzieli na poniedziałek, a ich zmiana potrwa pięć i pół godziny. W ocenie działających w Biedronce związków zawodowych nowe godziny pracy łamią przepisy o dobie pracowniczej, gdyż w regulaminie pracy została ona ustalona od 6 rano jednego dnia do 6 rano następnego.

przeczytaj

MEN przyznaje: wzrost płac nauczycieli finansowany z likwidacji dodatku!

Od 114 do 157 zł brutto dostaną w kwietniu nauczyciele. ZNP podkreśla, że w praktyce oznacza to, że wzrost wynagrodzeń w skali roku wyniesie 3,7 proc. – Jeśli do tego uwzględnimy inflację – podwyżki nie przekroczą nawet 2 proc.– wylicza prezes ZNP, Sławomir Broniarz. Związek postuluje jednorazowe, 15-procentowe podwyżki. Domaga się też spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim.

przeczytaj

Francja, strajk strażników więziennych: „Nie ustąpimy nawet o milimetr”

Braki kadrowe w przeludnionych więzieniach, ataki więźniów na strażników, oczekiwana podwyżka płac, to główne powody akcji strajkowej podjętej w poniedziałek (22 stycznia) przez strażników francuskich więzień. Strajkowano w 115 spośród 188 francuskich więzień. Związek zawodowy „Siła Robocza” domaga się podwyżki płac i natychmiastowego zatrudnienia 2,4 tys. dodatkowych pracowników.

przeczytaj

Opinie i analizy

Pamiętaj o rozliczeniu podatku CIT i PIT za 2017 rok

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, niektórzy podatnicy, w tym związki zawodowe, są zobowiązani złożyć, w terminie do końca 3 miesiąca następnego roku, zeznanie roczne CIT-8 o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) w roku podatkowym. Na prośbę organizacji członkowskich przypominamy, że wolne od podatku dochodowego od osób prawnych są m.in. składki członkowskie członków związków zawodowych w części nieprzeznaczonej na działalność gospodarczą.

przeczytaj

W mediach

Ustawa o związkach zawodowych trafi pod obrady podkomisji stałej ds. rynku pracy. Może być gorąco

W środę (24.01) zbierze się podkomisja stała do spraw rynku pracy. Tematem posiedzenia będzie rozpatrzenie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o związkach zawodowych oraz niektórych innych ustaw. Dyskusja może być bardzo gorąca, bo obaw i wątpliwości co do proponowanych zmian nie brakuje. Posiedzenie komisji rozpocznie się o godz. 16. Zapisy, nad którymi pochylą się jej członkowie od samego początku sporo emocji wśród głównych zainteresowanych, czyli związków zawodowych oraz pracodawców.

przeczytaj

TVN 24 BiS: "Bilans", 22.01.

Zakaz handlu w niedziele - to główny temat programu "Bilans" w TVN24 BiS. Gośćmi Mateusza Walczaka byli Andrzej Radzikowski z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych oraz Radosław Płonka z Business Centre Club.

zobacz