0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Biuletyn
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

Jan Guz w Tygodniku "Przegląd": Zachęcać, a nie gonić batem

Jan Guz: - Od dawna powtarzam, że powinniśmy pójść w kierunku wyrównywania płac w Unii Europejskiej. Kilka lat temu na forum Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych zgłosiłem propozycję wprowadzenia europejskiej płacy minimalnej. Wtedy bardzo ostro sprzeciwili się temu przywiązani do swojego modelu socjalnego koledzy ze Skandynawii. Obawiali się równania w dół kosztem swoich pracowników, ale nam chodzi nie o to, żeby oni równali do nas, lecz byśmy dogonili ich. Chcemy wyeliminować dumping płacowy, wykorzystywanie przez pracodawców z krajów zamożnych pracy zatrudnionych w krajach, w których poziom zarobków jest wyraźnie niższy.

przeczytaj

Zakaz handlu w niedzielę. Jan Guz: "Zasada powinna dotyczyć wszystkich pracujących"

Jak wyjaśnił na antenie TOK FM, OPZZ zgłaszał własne propozycje. – Każdy pracujący powinien mieć przynajmniej dwie niedziele w miesiącu wolne od pracy. Ochronie powinni podlegać rodzice posiadający małe dzieci – wyliczał Jan Guz. Poruszył również kwestię zarobków. - Dawniej stawka za pracę w niedzielę była zwiększana o 100 proc. W dzisiejszych warunkach powinno być to 250 proc i dzień wolny – mówi przewodniczący OPZZ.

przeczytaj

Ograniczenie handlu w niedzielę i zamrożenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Posłuchaj debaty związkowców i pracodawców

Rząd chce na kolejne lata zamrozić wysokość podstawy odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Teraz odpis jest naliczany od kwoty 3 tysięcy 800 złotych. Związkowcy planami rządu są zaniepokojeni. Jak mówią, na czas kryzysu związki zawodowe zgodziły się zamrozić podstawę odliczenia, ale w tej chwili nie ma na to zgody. Na ten i inne tematy, w studiu Radia Olsztyn rozmawiali: Irena Żychowicz –OPZZ, Wojciech Kowalski – NSZZ Solidarność, Waldemar Klocek – Warmińsko-Mazurski Klub Biznesu, Wiesław Łubiński – kanclerz olsztyńskiej loży Business Centre Club.

przeczytaj

W PKN Orlen wciąż wrze na linii zarząd-pracownicy

Zamiast podwyższenia nagrody świątecznej PKN Orlen zaproponował swoim pracownikom możliwość zaciągnięcia dwuletniej podwyżki - wynika z naszych informacji. Związkowcy płockiego koncernu odczuli to jak policzek ze strony pracodawcy.

przeczytaj

30 proc. mniej pieniędzy dla Polski z UE po 2020 r. Szykują się bolesne cięcia polityki spójności

Polska musi przygotować się na znaczne ograniczenie funduszy unijnych, które dotychczas płynęły do nas szerokim strumieniem. Bruksela szykuje cięcia polityki spójności nawet o 30 proc. Grozić nam będą także kary za łamanie praworządności.

przeczytaj

VII Kongres Kolejowy

W Warszawie, 23 listopada odbył się VII Kongres Kolejowy. W tym roku tematami przewodnimi były rola kolei w systemie transportowym państwa; kolejowe przewozy towarowe; smart railways – inteligentna kolej; infrastruktura kolejowa w Polsce w roku 2023; inwestycje w transport kolejowy a oczekiwania wspólnot samorządowych oraz bezpieczeństwo na kolei. W panelu pt.: „Czy praktyka potwierdza wysoki poziom bezpieczeństwa" udział wziął udział Prezydent ZZM Leszek Miętek, który przedstawił punkt widzenia maszynistów.

przeczytaj

Szkolenie z zakresu prowadzenia negocjacji

Jak ważnym elementem w działalności Zakładowej Organizacji Związkowej jest umiejętność prowadzenia negocjacji nie należy nikogo przekonywać. Aby wesprzeć te umiejętności oraz warsztat naszych działaczy. Federacja w dniach 24 – 25 listopada 2017 zorganizowała szkolenie, które przeprowadził ekspert OPZZ kol. Paweł Śmigielski.

przeczytaj