0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Biuletyn
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

Zebranie delegatów branży Górnictwo i Energetyka na IX Kongres OPZZ

4 kwietnia w Katowicach odbyło się zebranie delegatów branży Górnictwo i Energetyka na IX Kongres OPZZ. W zebraniu udział wzięli członkowie kierownictwa Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych: przewodniczący OPZZ Jan Guz wiceprzewodnicząca OPZZ Wiesława Taranowska i wiceprzewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski. Podczas spotkania, przy ponad 80 procentowej frekwencji, delegaci wybrali przewodniczącego Rady Branży – Dariusza Potyrałę (ZZG w Polsce).

przeczytaj

Nauczyciele nie dostali podwyżek!

Anna Zalewska spóźniła się z podpisaniem rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Choć mówi o tym od kilku miesięcy, rozporządzenie, które miało wejść w życie 1 kwietnia, podpisała dopiero 26 marca. Samorządy nie miały więc podstawy prawnej i czasu, by naliczyć podwyżki.

przeczytaj

Wzrost cen żywności aż o 3,7%

Główny Urząd Statystyczny przedstawił wstępne dane o inflacji w marcu bieżącego roku. Zgodnie z nimi ceny towarów i usług konsumpcyjnych w stosunku do lutego 2018 roku spadły o 0,1%, a w porównaniu z lutym ubiegłego roku wzrosły o 1,3%. W lutym roczna inflacja wynosiła 1,4%.

przeczytaj

Francja: Strajkują pracownicy kolei

W pierwszych dniach kwietnia we Francji odbył się strajk pracowników kolei państwowych SNCF, którzy nie zgadzają się z proponowanymi przez prezydenta Emmanuela Marcona reformami. Zmiany zakładają otwarcie sektora kolejowego dla konkurencji oraz zniesienie niektórych, wynegocjowanych praw pracowniczych jak np. wcześniejsze emerytury, dla nowo zatrudnianych pracowników. Z powodu protestów całym kraju wystąpiły ogromne utrudnienia w kursowaniu pociągów oraz ruchu drogowym.

przeczytaj

Spadek bezrobocia w UE

Eurostat przedstawił dane na temat bezrobocia w Unii Europejskiej w styczniu bieżącego roku. Zgodnie z nimi bezrobocie w UE-28 spadło z 8,0% w lutym 2017 roku do 7,1% w lutym 2018 roku. W styczniu bieżącego roku stopa bezrobocia wynosiła 7,2%. W strefie euro poziom bezrobocia w lutym 2018 roku wynosił 8,5%, a rok wcześniej 9,6%. Najniższe bezrobocie zanotowano w Czechach – 2,4% oraz w Niemczech i na Malcie – 3,5%. Najwyższą stopę bezrobocia odnotowano w Grecji – 20,8% (dane z grudnia ubiegłego roku), w Hiszpanii – 16,1% i we Włoszech – 10,9%.

przeczytaj

Opinie i analizy

Spotkanie z KE w sprawie Sprawozdania krajowego - Polska 2018

W Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce odbyło się spotkanie partnerów społecznych i organizacji pozarządowych z przedstawicielami Komisji Europejskiej, w tym z Kerstin Jorna, zastępcą dyrektora generalnego Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarczych i Finansowych Komisji Europejskiej. Spotkanie poświęcone było dyskusji na temat dokumentu Komisji pn. Sprawozdanie krajowe – Polska 2018, w którym KE przedstawiła swoją ocenę sytuacji gospodarczej kraju i jego perspektywy rozwoju.

przeczytaj

W mediach

PIP: Niepełnosprawni są zmuszani do dłuższej pracy

– Gdy uchwalane były przepisy dotyczące czasu pracy, od razu wskazywaliśmy, że otworzona została furtka do tego, aby dłuższa praca wcale nie była dobrowolnym wyborem. Teraz nasze obawy znajdują potwierdzenie w rzeczywistości – wskazuje Renata Górna z OPZZ. Zwraca uwagę, że udowodnienie tego, że rezygnacja z krótszej pracy została wymuszona, jest trudne. Zwłaszcza że osoby niepełnosprawne – z obawy przed utratą posady – najczęściej godzą się na takie rozwiązanie.

przeczytaj