0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych,
radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół,

wszystkim Koleżankom i Kolegom z organizacji członkowskich

życzy kierownictwo i pracownicy Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych

*******

Warszawa: posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego

Cyfryzacja rynku pracy

12 kwietnia, w warszawskiej siedzibie OPZZ odbyła się konferencja „E-commerce i platformy cyfrowe: przekształcanie społeczeństwa, gospodarki i środowiska pracy" zrealizowana w ramach projektu „Jednolity cyfrowy rynek pracy. Wpływ na silne i zrównoważone zaangażowanie pracowników". Projekt jest finansowany ze środków Komisji Europejskiej. Spotkanie poświęcone było funkcjonowaniu e-commerce (internetowy rynek zakupów towarów i usług).

przeczytaj

Górnictwo: po ugaszeniu pożarów czas na rozwój

W branży czekają na oficjalne przedstawienie programu dla górnictwa do roku 2030. Dotąd nie było czasu na jego zaprezentowanie, bowiem trzeba było m.in. przeprowadzić połączenie Polskiej Grupy Górniczej z Katowickim Holdingiem Węglowym. Połączenie zrealizowano i Holding stał się ruchem Polskiej Grupy Górniczej. Teraz zatrudnia ona ponad 43 tys. osób.

przeczytaj

Nauczyciele dostali po kieszeni. Za strajk

– Z jednej strony nauczyciele byli namawiani do protestów w słusznej sprawie, z drugiej sięga się do ich kieszeni, żeby za tę słuszną sprawę zapłacili z własnej kieszeni. Coś tu jest nie tak – denerwuje się jeden z nauczycieli, który zapłacił za udział w proteście. Tym, którzy wzięli udział w strajku, dyrektorzy obcięli wynagrodzenia, nawet o 200 zł brutto.

przeczytaj

Emerytury: Więcej odwołań od decyzji ZUS w sprawie kapitału początkowego

O ile jeszcze w 2014 r. było ich 2,5 tys., to już w ubiegłym – 3,5 tys. Tym samym rośnie liczba spraw rozpatrywanych przez sądy, do których trafiają sprawy nie uwzględnione przez oddziały. – Będzie ich jeszcze więcej, bo od 1 października o emeryturę w obniżonym wieku będą mogły się ubiegać osoby z prawem do kapitału początkowego – zauważa Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ, członek Rady Nadzorczej ZUS.

przeczytaj

Pozostajesz do dyspozycji pracodawcy w czasie wolnym? Należy ci się dodatkowe wynagrodzenie

- Państwowa Inspekcja Pracy słusznie wskazuje, że wszelkie dodatkowe godziny pracy zobowiązują pracodawcę do wypłaty świadczenia, adekwatnego do ich ilości. Za pozostawanie do dyspozycji szefa i wykonywanie jego poleceń, zatrudnionemu należy się pełna zapłata. Kwota uzyskana za godziny nadliczbowe powinna być dodawana do najbliższego wynagrodzenie zasadniczego – tłumaczy adwokat.

przeczytaj

Rewolucja w L4 powinna iść w inną stronę

Polska nie byłaby jedynym krajem w Europie z darmowym startem L4, gdyby zmiany proponowane przez pracodawców - m.in. brak wynagrodzenia przez pierwsze trzy dni na zwolnieniu lekarskim - weszły w życie. Tak jest m.in. w Czechach, Estonii, Wielkiej Brytanii, Francji. Z drugiej strony, jak wskazują specjaliści od zarządzania absencjami, są inne sposoby na eliminowanie notorycznych zwolnień lekarskich, niż zmiany w Kodeksie pracy.

przeczytaj

To jest w ogóle skandal, że pracownicy domagają się jakiegokolwiek wynagrodzenia!

Bogdan Grzybowski: - Konfederacja Lewiatan, organizacja zrzeszająca pracodawców, zaproponowała nowe rozwiązania w kwestii zwolnień chorobowych, czyli popularnych L4. (…) Przez osiem lat rząd PO-PSL był na usługach pracodawców. (…) Dzisiaj – nie mając takiego przełożenia na rząd, pracodawcy wychodzą ze skandaliczną propozycją do związków zawodowych – niepłacenia za pierwsze trzy dni chorobowego.

przeczytaj