Bez zmian systemowych zabraknie personelu w polskim systemie ochrony zdrowia
Jak podkreśla Urszula Michalska, przewodnicząca Federacji Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej oraz członek RDS i członek podzespołu RDS ds. ochrony zdrowia z ramienia OPZZ: - Braki kadrowe w systemie ochrony zdrowia, nie tylko w grupie pielęgniarek i położnych, to efekt wieloletnich zaniedbań systemowych w obszarze systemowej polityki kadrowo - płacowej wobec większości grup zawodowych pracujących w ochronie zdrowia. To obecnie jeden z najbardziej palących, strategicznych problemów do rozwiązania.
Pismo ZZ Pracowników Przemysłu Miedziowego do Prezesa Rady Ministrów
- Zaniepokojeni przyszłością polskiego przemysłu miedziowego, Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego wystosował do Prezesa Rady Ministrów pismo w tej sprawie, które zostało również skierowane do wiadomości Ministra Energii oraz Prezesa KGHM Polska Miedź S. A.
12 lutego 2018 r. odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Zagrożeń Psychospołecznych. Przedmiotem ostatniego spotkania była tematyka szkoleń bhp – ich modyfikacji, ewentualnej propozycji zmian. Strony wspólnie i jednogłośnie uzgodniły potrzebę włączenia tematyki zagrożeń psychospołecznych do ramowych programów szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dla wszystkich grup zawodowych.
Jako przedstawiciele OPZZ zasiadający w tym gremium, mamy wpływ na zgłaszanie tematów, choć są one przedmiotem dyskusji i głosowania wszystkich członków. Na ostatnim, styczniowym posiedzeniu Rada przyjęła wykaz tematów do omówienia w bieżącym roku, wśród nich są także zgłoszone przez nas.
Nagrody dla ministrów są wyższe niż roczne zarobki zdecydowanej większości Polaków i Polek. W przeliczeniu na miesiące, ministrowie otrzymywali od 5,4 tys. do 6,8 tys. złotych dodatku do pensji, która wynosi około 15 tys. zł. Zarazem pomimo hojnych nagród dla członków rządu, w ubiegłym roku Rada Ministrów nie znalazła środków na waloryzację płac w budżetówce.
ZMP apeluje do MEN o zwiększenie środków na organizację zajęć pozalekcyjnych
Związek Miast Polskich apeluje do Ministerstwa Edukacji Narodowej o zwiększenie rezerwy subwencji oświatowej na zajęcia pozalekcyjne. ZNP podkreśla, że wielu samorządów nie stać na samodzielne finansowanie takich zajęć. Związek Nauczycielstwa Polskiego proponuje Ministerstwu Edukacji jedno z dwóch rozwiązań. Pierwszym jest zwiększenie rezerwy subwencji oświatowej i dofinansowanie samorządów na organizację zajęć pozalekcyjnych. Drugim, przeznaczenie części subwencji oświatowej na organizację zajęć pozalekcyjnych na zasadzie, jaka obowiązuje przy organizacji kształcenia osób niepełnosprawnych.
Niemiec, Rosjanin i statysta chcieli przejść przez granicę, której pilnował Diabeł. Zgodził się ich przepuścić, jeśli wytrzymają na mrozie 12 godzin w letnich ubraniach bez jedzenia i picia. Niemiec wytrzymał godzinę i wymiękł. Rosjanin wytrzymał sześć godzin i wymiękł. Po 12 godzinach Diabeł przychodzi do statysty i pyta: - A ty nie zmarzłeś?- A to już zaczęliśmy?! Myślałem, że czekamy na ekipę.... Taki dowcip krąży po grupach zrzeszających statystów i epizodystów. Środowisko protestuje już drugi tydzień. Domagają się nie tylko podniesienia stawek, ale przede wszystkim godnego traktowania.