0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Biuletyn
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

Fiasko rozmów w sprawie Założeń projektu budżetu państwa

8 lipca br. odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu problemowego do spraw budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Rady Dialogu Społecznego. Nie udało się wypracować projektu wspólnego stanowiska strony pracowników i strony pracodawców Rady w tej sprawie z powodu zbyt dużych różnic w ocenie sytuacji makroekonomicznej.

przeczytaj

Nadzwyczajne posiedzenie Prezydium ZG ZNP

8 czerwca odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Prezydium Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego pod przewodnictwem Sławomira Broniarza. Zebrani dyskutowali o możliwych następstwach planowanej reformy systemu oświaty. W posiedzeniu wziął udział szef OPZZ, Jan Guz oraz Andrzej Radzikowski, wiceprzewodniczący konfederacji.

przeczytaj

Prezes ZUS: Emerytury będą coraz niższe

O nowym planie Morawieckiego i potrzebie indywidualnego oszczędzania na emerytury, a także o tym, jak to możliwe, że najniższa wypłacana przez ZUS emerytura wynosi obecnie 24 grosze i jak zaradzić takim przypadkom w przyszłości – opowiada prezes ZUS Gertruda Uścińska.

przeczytaj

Obniżenie wieku emerytalnego: PiS znalazło pieniądze na sfinansowanie tej obietnicy

Co najmniej 3 mld zł rząd zyska, jeśli zatrzyma w ZUS składkę przesyłaną do OFE. Dziś wynosi ona w I i II filarze 19,52 proc. podstawy wymiaru. Jeśli ktoś zadeklarował, że chce oszczędzać w OFE, to 2,92 pkt proc. z tej sumy jest przekazywane do OFE, a równowartość rekompensuje ZUS-owi budżet. W tym roku łączna rekompensata dla Zakładu za przekazane składki ma wynieść 3,2 mld zł. Jeśli proponowane przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego zmiany w systemie emerytalnym wejdą w życie, 75 proc. aktywów OFE trafi na indywidualne konta emerytalne członków funduszy emerytalnych, ale składka na poziomie 19,52 proc. w całości zostanie w ZUS.

przeczytaj

Łatwiej będzie zatrudnić pracownika spoza UE

Ministerstwo Rozwoju chce pozostawić firmom możliwość korzystania z pracy obywateli państw trzecich bez konieczności przechodzenia skomplikowanej procedury. Resort pracy przychyla się do części propozycji. Propozycje Morawieckiego krytykują związkowcy. – To otwieranie furtki na patologie – uważa Bogdan Grzybowski z OPZZ. – Procedura oświadczeniowa była wykorzystywana nie do podjęcia pracy, ale w celu legalizacji pobytu.

przeczytaj

Światowe Dni Młodzieży dobitnie pokazują trudną sytuację na rynku pracy

- Trudno jest znaleźć pracowników, którzy chcą dorobić w wakacje, choć stawki wzrosły o 30-40 proc. rok do roku. Krakowscy pracodawcy mają problem ze znalezieniem kandydatów, którzy chcieliby dorobić podczas Światowych Dni Młodzieży. Na rynku pojawiło się kilka tysięcy ofert pracy w restauracjach czy sklepach. Proponowane stawki mieszczą się między 16 a 25 zł brutto - mówi Marcin Smoroń, prezes InterKadry.

przeczytaj

500+ napędza motoryzację

W pierwszych sześciu miesiącach roku Polacy sprowadzili prawie pół miliona starych samochodów, o 16,3 proc. więcej już rok wcześniej. To nowy rekord półrocza. Po analizie danych wyraźnie widać, że zwiększa się w imporcie udział aut najstarszych, liczących ponad dziesięć lat. Zdaniem ekspertów widać na rynku przyspieszenie w imporcie używanych aut od czasu, kiedy stało się pewne, że w życie wejdzie program 500+.

przeczytaj