0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

Pikieta rodziców i nauczycieli

We wtorek (7.03) o godz. 17.30, przed gmachem Ministerstwa Edukacji

odbędzie się wspólna pikieta rodziców i nauczycieli. Podczas pikiety rodzice ogłoszą swoje postulaty strajkowe.

przeczytaj

Nadchodzi generalny strajk nauczycieli?

- W gimnazjach nie ma zbyt wielu entuzjastów strajku. – Zainteresowanie w Puławach jest znikome. Choć wiem, że w niektórych miastach może w nim wziąć udział od 60 do 80 proc. nauczycieli - mówi Jacek Rudnik, dyrektor Gimnazjum nr 3 w Puławach. Co na to Sławomir Broniarz? – Nie obawiamy się, że zbyt mało osób przystąpi do strajku. Wielu nauczycielom nie podoba się to, co dzieje się obecnie w oświacie. Oczywiście odnotowujemy przypadki straszenia nauczycieli przez samorządy i kuratorów. Padają nawet stwierdzenia, że taki protest może być nielegalny, co jest bzdurą. Nauczyciele mają prawo do strajku – mówi Sławomir Broniarz.

przeczytaj

Co dalej z deputatem węglowym?

Mija rok od złożenia w Sejmie, 29 marca 2016r, 126 tys. podpisów pod obywatelskim projektem zmian w „Ustawie z dnia 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, które uregulowałyby sprawę deputatu węglowego dla górniczych emerytów i rencistów. Tymczasem dowiadujemy się, że rząd nagle chce się wycofać z obietnic. Zaś wiceminister Tobiszowski teraz odsyła nas do wicepremiera Mateusza Morawieckiego. A ten …?

przeczytaj

Żony górników i pracownice kopalni jadą do Szydło

Kilkadziesiąt pracownic kopalni Krupiński w Suszcu oraz żon zatrudnionych tam górników pojedzie we wtorek do Warszawy z petycją do premier Beaty Szydło. Zaapelują do szefowej rządu o podjęcie działań na rzecz ratowania kopalni. - Mamy nadzieję, że uda nam się porozmawiać z panią premier. Boimy się o przyszłość naszych rodzin i naszych miejscowości, bo kopalnia jest największym pracodawcą w okolicy - powiedziała pracownica kopalni Krupiński i żona zatrudnionego w niej górnika Danuta Siwonia.

przeczytaj

Nikt w Tesco nie spodziewał się zwolnień. Wydawało się, że w firmie dzieje się coraz lepiej

Tesco Polska, lider rynku e-grocery zamyka oddziały sprzedaży internetowej w sześciu miejscowościach i dwa supermarkety – w Piotrkowie Trybunalskim i Olecku. To oznacza zwolnienia grupowe. Związki zawodowe są bardzo zdziwione planami firmy. - Nie wiemy, czy pracownikom tych sklepów zostaną złożone jakieś propozycje. Nie padły żadne terminy likwidacji placówek. Sądzimy, że przestaną one działać w połowie roku – mówi Iwona Mandat, przewodniczącej OPZZ Konfederacja Pracy.

przeczytaj

Czesława Sońta, przewodnicząca Związku Zawodowego Poligrafów nową przewodniczącą Komisji Kobiet OPZZ

6 marca br. odbyło się posiedzenie Komisji Kobiet OPZZ. Wybrano nową przewodniczącą Komisji, którą została Czesława Sońta przewodnicząca Związku Zawodowego Poligrafów. Objęła ona tę funkcję po Barbarze Smolińskiej. Członkinie Komisji podziękowały poprzedniczce i wspólnie ustaliły plan działań na najbliższe miesiące.

przeczytaj

Opiniujemy „Konstytucję Biznesu"

„Konstytucja Biznesu", którą od kilku miesięcy promuje wicepremier Mateusz Morawiecki trafiła na początku lutego br. do konsultacji społecznych. Rząd liczy na jej szybkie uchwalenie, ale pośpiech najwyraźniej nie służy respektowaniu litery prawa.

przeczytaj

Znamy odpowiedź na uchwałę nr 26 partnerów społecznych RDS

19 stycznia br. strony pracowników i strony pracodawców Rady Dialogu Społecznego podjęły uchwałę nr 26 dotyczącą projektu rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie wykazu dróg krajowych oraz dróg wojewódzkich, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 10 t oraz wykazu dróg krajowych, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 8 t.

przeczytaj

GUS o nowych propozycjach badań statystycznych

w siedzibie Głównego Urzędu Statystycznego odbyło się spotkanie poświęcone przedyskutowaniu niektórych uwag zgłoszonych przez partnerów społecznych w ramach Programu Badań Statystyki Publicznej na rok 2018. Omówiono postulat rozpoczęcia badania, którego celem jest ustalenie rzeczywistych rozmiarów delegowania pracowników w kontekście stosowania dyrektywy 96/71/WE, z uwzględnieniem delegowania pracowników w oparciu o przepisy art. 775 Kodeksu pracy oraz na podstawie umów cywilnoprawnych.

przeczytaj

MSZ dziękuje OPZZ

Minister spraw zagranicznych, pismem z dnia 21 lutego br., podziękował Franciszkowi Bobrowskiemu, wiceprzewodniczącemu OPZZ za uwagi do projektu Krajowego Planu Działania na rzecz wdrażania Wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka (KPD). Mamy zapewnienie, że nasze sugestie będą analizowane podczas dalszych prac nad dokumentem.

przeczytaj

Sądy pracy zbyt wolne dla pracowników

OPZZ apeluje do Zbigniewa Ziobry o przyspieszenie procesów i obniżenie kosztów postępowania w sądzie pracy. – Sądy wyznaczają rozprawy co kilka miesięcy, więc proces może trwać nawet dwa–trzy lata, poza tym pracownicy są nierówno traktowani – mówi Andrzej Radzikowski, wiceprzewodniczący OPZZ. – Gdy pracodawca przegra proces, to koszty postępowania przerzuca na firmę. Gdy to pracownik przegrywa, to wszystko płaci z własnej kieszeni. Nie powinno tak być.

przeczytaj

Czwarte: Rynek nie może wyznaczać płac! On tego nie umie

Rafał Woś: - Porzućmy bajeczkę o tym, że rynek jest nieomylny. Bo nie jest. (…) Oczywiście spłaszczanie struktury płacowej w sektorze prywatnym wiąże się z postulatem jawności płac. Gdy u nas coś takiego proponował kilka lat temu OPZZ, wywołało to furię. Warto kiedyś jednak do tego postulatu wrócić. Choćby po to, by otworzyć rozmowę i dowiedzieć się, czego mamy się właściwie w związku z taka jawnością obawiać i czy zyski nie byłyby większe od potencjalnych strat.

przeczytaj

Marzą o lepszym życiu. Wykorzystują ich oszuści

Niemal każdego dnia polsko-ukraińską granicę przekraczają setki obywateli Ukrainy. Uciekają z kraju przed biedą i toczącą się tam od kilku lat wojną, wierząc, że w Polsce poprawią swój byt. - Na Ukrainie nie ma pracy, nie ma zatrudnienia. Pomyślałem, żeby pojechać do Polski za lepszym życiem - wspomina Denis. Na Ukrainie zostawił całą swoją rodzinę - rodziców i rodzeństwo. Artur też spodziewał się, że w Polsce będzie mu lepiej. - Polska jest w Unii Europejskiej, jest tu praca - mówi o swoich oczekiwaniach wobec naszego kraju.

przeczytaj