Zakopane: Krajowy Zjazd Delegatów Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce
Warszawa: posiedzenie Rady OPZZ województwa mazowieckiego
Marszałek Sejmu blokuje referendum szkolne
Prezes ZNP Sławomir Broniarz: -- W ciągu dwóch miesięcy ponad 910 tysięcy osób poparło referendum ws. deformy Anny Zalewskiej. Politycy Prawa i Sprawiedliwości mówili w kampanii wyborczej, że wsłuchując się w głosy rodziców, zorganizują referendum ws. edukacji. Teraz Marszałek Sejmu – z tylko sobie wiadomych powodów, bo nie ma żadnych ku temu przesłanek - blokuje obywatelski wniosek w tej sprawie, przetrzymuje niemal milion podpisów, by w wakacje powiedzieć, że jest już za późno. Nie jest za późno.
Solidarność optuje za wzrostem do 2160 zł (o 8 proc.), a OPZZ i Forum Związków Zawodowych przelicytowały wszystkich i chcą najwięcej, aż 2220 zł (wzrost o 11 proc.). – To nie żadna licytacja, chcemy, by płaca minimalna sięgnęła 50 proc. średniego wynagrodzenia – podkreśla sekretarz prasowy OPZZ. – Sytuacja na rynku pracy jest tak dobra, że nie powinno to spowodować żadnych kłopotów.
przeczytaj
Minimalna stawka godzinowa. Nieprawidłowości w co trzeciej firmie
Nawet w co dziesiątej firmie mogło dochodzić do zaniżania minimalnej stawki godzinowej - wynika z ustaleń Państwowej Inspekcji Pracy. Nieprawidłowości stwierdzono w co trzecim skontrolowanym przedsiębiorstwie. Do akcji włączyły się także OPZZ i Związek Zawodowy "Budowlani".
PGG: brak ustaleń ws. 14-stki. Związki spotkają się w środę
W Polskiej Grupie Górniczej odbyło się spotkanie związków zawodowych i zarządu spółki ws. szans i możliwości przywrócenia zawieszonej w kwietniu 2016 roku nagrody rocznej, czyli tzw. czternastki. Przełomu brak. Centrale związkowe spotkają się w najbliższą środę, aby ustalić jakie działania w tej sprawie podjąć.
Już kilkanaście miesięcy temu OPZZ zgłosił projekt wydłużenia urlopu wypoczynkowego do 32 dni. Niestety rząd pozostaje obojętny na postulat skrócenia czasu pracy. Polacy należą do najbardziej zapracowanych społeczeństw z krajów rozwiniętych. Według danych OECD w 2015 roku przeciętny czas pracy Polaków wynosił 1963 godziny, czyli o wiele więcej niż w zdecydowanej większości krajów rozwiniętych. Mniej od nas pracują między innymi Czesi (1779 godzin), Słowacy (1754), Holendrzy (1419), Francuzi (1482) czy Niemcy (1371) .
Już blisko pół roku trwa biurokratyczna przepychanka w sprawie powołania zespołu dla prowadzenia branżowego dialogu w sektorze kultury i mediów. Pisma kierowane do wicepremiera, ministra kultury prof. Glińskiego, pozostają bez odpowiedzi.
Teatr im. Jaracza wydaje kolejne oświadczenia w sprawie dyrektora naczelnego
Oświadczenia związków zawodowych Teatru Jaracza oraz listów otwartych do Marszałka Województwa Łódzkiego Witolda Stępnia i Wojewody Łódzkiego Zbigiewa Raua: - Mamy uzasadnione obawy o nasze miejsca pracy i o przyszłość Teatru. Jeśli, wbrew opiniom środowiska, Wojciech Nowicki pozostanie na stanowisku obecnego dyrektora naczelnego, konflikt i podział w Teatrze jeszcze bardziej się zaostrzy, a nadchodzący sezon będzie kolejnym straconym. Czy weźmie Pan na siebie taką odpowiedzialność?
Dodatkowy rok pracy ma podnieść emeryturę o 8 proc.
Odroczenie o jeden rok momentu przejścia na emeryturę skutkować będzie zwiększeniem świadczenia o kwotę ok. 8 proc. - mówił w Szczecinie podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marcin Zieleniecki. - Każdy ubezpieczony, który 1 października br. osiągnie nowy wiek emerytalny, będzie zmuszony do tego, aby przeprowadzić bilans zysków i strat, i w sposób odpowiedzialny podjąć decyzję co do tego, kiedy zakończyć proces aktywności zawodowej - wyjaśnił.
W dniach 1- 2 czerwca br. 30 osobowa grupa przedstawicieli organizacji związkowych i społecznych inspektorów pracy różnych branż zrzeszonych w OPZZ, uczestniczyła w 2 dniowym szkoleniu w Ośrodku Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu. Szkolenie to jedna z wielu form współpracy OPZZ i PIP.