0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· Newsletters
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt
Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

Trwa akcja ratunkowa w kopani Rudna

We wtorek, w godzinach wieczornych, wystąpił nieoczekiwany silny wstrząs w kopalni Rudna, Polkowice. Są ofiary śmiertelne.

Nadal trwa akcja ratunkowa, w zawalonym chodniku na głębokości ok. 1500 m, mogą znajdować się jeszcze górnicy.

W przededniu Górniczego Święta przeżywamy kolejną tragedię. Związkowcy OPZZ łączą się w bólu z rodzinami ofiar tragicznego wypadku.

Z niepokojem i nadzieją czekamy na zakończenie akcji ratunkowej, podziwiając odwagę i determinację ekip ratowniczych.

Szczęść Boże Koledzy!

**********************************************************************************

D z i s i a j:

Grudziądz: Zgromadzenie Delegatów Związków Zawodowych Federacji Przemysłu i Handlu „FARMACJA”;

Warszawa, Zamek Królewski: Uroczystość wręczenia Nagrody im. Haliny Krahelskiej

Prezydium OPZZ

29 listopada, w Warszawie odbyło się posiedzenie Prezydium OPZZ. Na wstępie, przewodniczący Jan Guz poinformował zebranych o działaniach kierownictwa OPZZ i Biura OPZZ od ostatniego posiedzenia prezydium.

przeczytaj

Co dalej z systemem emerytalnym?

W warszawskiej siedzibie OPZZ dyskutowano o systemie emerytalnym w Polsce na konferencji zorganizowanej przez centralę we współpracy z Radą Dialogu Społecznego. W dyskusji uczestniczyli członkowie Prezydium i Rady OPZZ z przewodniczącym Janem Guzem na czele. Obecni byli przedstawiciele RDS oraz zaproszeni goście: dr Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy, prof. Leokadia Oręziak, kierownik Katedry Finansów Międzynarodowych SGH oraz eksperci Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dyskusję moderowała Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ.

przeczytaj

Przegląd emerytalny przedmiotem posiedzenia zespołu ds. ubezpieczeń społecznych RDS

Od czerwca do września na zlecenie resortu ZUS przeprowadziła 27 debat o możliwych zmianach w systemie emerytalnym. Zakład przygotował dwie publikacje: Zieloną Księgę - podsumowanie wypowiedzi podczas debat i Białą Księgę - rekomendacje proponowanych podczas przeglądu zmian. Obie trafiły do ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej i na podstawie tych publikacji przygotowano propozycje zmian w systemie emerytalnym.

przeczytaj

Związkowcy za rozbiorem OFE. Ale bronią umów o dzieło

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) przychylnie patrzy na propozycję, by pozostałe jeszcze w OFE środki przelać w całości na Fundusz Rezerwy Demograficznej i zapisać je na indywidualnych kontach w ZUS - wynika z wtorkowej debaty na konferencji poświęconej zmianom w systemie emerytalnym.

przeczytaj

OPZZ apeluje o niewygaszanie emerytur pomostowych

Ogólnopolskie Porozumienie Związków zawodowych apeluje o niewygaszanie emerytur pomostowych. Obecnie prawo to obejmuje tylko osoby, które były zatrudnione przed 1 stycznia 1999 roku. Jak zaznaczył przewodniczący Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych Leszek Miętek, osoby pracujące w szkodliwych warunkach nie będą w stanie pracować do ustawowego wieku emerytalnego nawet po jego obniżeniu do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.

przeczytaj

ZUS dobrze zarobił na zleceniach. Umowy o dzieło też zostaną oskładkowane?

Rada Ministrów rekomenduje oskładkowanie dzieł. O tym, że jest to dobry kierunek, świadczą dodatkowe miliony jakie wpłynęły na konto ZUS po przymusowym opłacaniu składek od umów-zleceń do wysokości płacy minimalnej. Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ i członek Rady Nadzorczej ZUS, nie ma wątpliwości, że obowiązujące przepisy i tak trzeba znowelizować. Powód? Otóż, choć że wpływy ZUS z tytułu ozusowania zleceń są wyższe, niż zakładano, to wciąż ubezpieczonych zleceniobiorców przybywa w zbyt wolnym tempie. – Pracodawcy próbują teraz na siłę zatrudniać pracowników na umowy o dzieło. Trzeba szybko z tym skończyć, by wszyscy, bez względu na tytuł wykonywanej pracy mieli takie same prawa, a w przyszłości wyższe emerytury – tłumaczy Taranowska.

przeczytaj

Dorabianie do emerytury - szczegóły zmian

Profesor Marcin Zieleniecki, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, oraz profesor Gertruda Uścińska, prezes ZUS, przedstawili we wtorek w Radzie Dialogu Społecznego (RDS) szczegóły zmian w przepisach emerytalnych. Związkowcy dopytywali o propozycję podwyższenia składki płaconej przez przedsiębiorców na Fundusz Emerytur Pomostowych. Rząd proponuje podniesienie stawki składki do 7 proc. – To bardzo duża podwyżka dla dużych firm, zatrudniających po kilka tysięcy takich pracowników – tłumaczył Bogdan Grzybowski, ekspert OPZZ. – Jeśli obecnie taka składka wynosi przeciętnie około 50 zł miesięcznie, po zmianach wzrośnie do 280 zł miesięcznie. Dla małej firmy może to nie będzie problem, aby zapłacić wyższą składkę. Dla przedsiębiorstwa, które zatrudnia przykładowo tysiąc takich pracowników, podwyższenie składki może być powodem ogłoszenia upadłości – uważa Grzybowski.

przeczytaj

Minimalna emerytura wyniesie tysiąc złotych. Zielone światło komisji

Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny zarekomendowała we wtorek przyjęcie projektu ustawy, który zakłada od 1 marca 2017 r. waloryzację najniższych emerytur i rent do 1 tys. zł. Projekt nie obejmuje emerytów i rencistów, którzy nie spełnili warunków stażowych - 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn.

przeczytaj

Okupują gabinet Jacka Jaśkowiaka. Chcą podwyżek

Kilkunastu związkowców z miejskich instytucji okupuje gabinet prezydenta Poznania. Przyszli na rozmowy o podwyżkach, ale prezydent Jacek Jaśkowiak ma urlop. Czekają, aż wróci.

W saloniku przy gabinecie prezydenta koczują przedstawiciele związków zawodowych z Solidarności, OPZZ i ZNP. - Reprezentujemy pracowników z jednostek miejskich budżetowych, żłobków i instytucji kultury.

przeczytaj