0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

30.04.2009r.

KOMUNIKAT

W związku z licznymi prośbami od osób zainteresowanych przedłużamy zapisy dzieci na kolonie do 15.05.2009r.

Zarząd MZZPS

23.04.2009r.

Międzynarodowe Święto Pracy

Międzynarodowe Święto Pracy- święto wprowadzone w 1899 roku przez Drugą Międzynarodówkę, upamiętniające strajk robotników w Chicago 1 maja 1886 roku, obchodzone jest od 1890 roku. W Europie święto pracy obchodzimy 1 maja. W Ameryce Północnej odpowiednikiem pierwszomajowego święta jest Labour Day obchodzony w pierwszy poniedziałek września. W Australii Labour Day obchodzi się w różne dni zaleźności od stanu.

Historia
W większości krajów europejskich, w tym również i w Polsce, Święto Pracy obchodzimy 1 maja już od 1890 roku. Święto to zostało ogłoszone w 1899 roku przez stowarzyszenie partii i organizacji socjalistycznych zwanych II. Międzynarodówką. Data została wybrana na 1 maja aby upamiętnić strajk robotników w Chicago 1 maja 1886 roku. W PRL i innych krajach socjalistycznych było to jedno z ważniejszych świąt państwowych. W tym dniu, zwanym także Świętem Klasy Robotniczej organizowało się huczne pochody, wiece i zgromadzenia, w których obecność była często obowiązkowa. Wiwatujących pozdrawiali najwyżsi działacze partyjni. Po upadku komunizmu święto to straciło na znaczeniu jednak dalej partie socjalistyczne organizują wiece, zebrania i pochody - nie tak liczne już jak kiedyś. Od 2001 roku w Europie organizuje się tak zwany EuroMayDay (1 maja zwany jest w krajach anglosaskich May Day). Nie jest to raczej święto klasy robotniczej, a ruch na rzecz zhumanizowania pracy i życia wszystkich ludzi pracujących. Obchody Euro May Day zapoczątkował Mediolan, w roku 2004 pomysł podchwyciła Barcelona. Już rok później obchody EuroMayDay odbywały się w całej Europie. W 2005 roku EuroMayDay świętowało około 200.000 osób.


Mamy zaszczyt zaprosić naszych członków i sympatyków na wiec 1-szo majowy, który odbędzie się w dniu 01.05.2009r. o godz. 10.00 w Oświęcimiu na Placu Kościuszki .

Wspólnie zamanifestujmy naszą pracowniczą więź !!!

Zarząd MZZPS

08.04.2009r.

UWAGA

Na podstronie „kolonie 2009” umieściliśmy nowe oferty.

Zapraszamy!

Zarząd MZZPS

06.04.2009r.

KOMUNIKAT

Mamy przyjemność poinformować ,że Zarząd naszego Związku oraz Zarząd Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Zmianowych Synthos S.A. i Spółek podjęły uchwałę o zakupieniu bonów towarowych w kwocie 80zł., dla pracujących członków naszych Związków. które będzie można zrealizować w „KAUFLANDZIE” w Oświęcimiu.

Bony będą rozprowadzane od jutra tj.07.04.2009r. do Świąt Wielkanocnych.

Więcej informacji można uzyskać u przewodniczących oddziałowych/zakładowych organizacjach lub sekretariatach naszych Związków.

Zarząd MZZPS