0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Biuletyn
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

25.09.2012r.

Wycieczka do Lwowa (informacje)

Zbiórka: 11 październik 2012 g. 3:15 (godziny poranne) przy biurowcu firmy Synthos S.A.
Wyjazd: g. 3:30

Istnieje możliwość przekazania darów (środki czystości, zabawki, książki, odzież) dla Parafii Polskiej, która znajduje się w pobliżu hotelu gdzie będziemy nocować.

Zarząd MZZPS

25.09.2012r.

Związki chcą odwołania prezesa Ciechu

- Chcemy by obecnym władzom postawiono wotum nieufności w związku z tym co dzieje się w ramach restrukturyzacji grupy - mówi "Parkietowi" Włodzimierz Jóźwiak, szef Komitetu Protestacyjnego. Według związkowców, resort skarbu chce szukać w Chinach inwestora dla Zachemu.

Członkowie Komitetu Protestacyjnego Ciechu uważają, że obecny zarząd bezprawnie wypowiedział układy zbiorowe we wszystkich spółkach grupy. Dlatego wysłali do Ministerstwo Skarbu Państwa i rady nadzorczej spółki pismo z żądaniem odwołania zarządu z Dariuszem Krawczykiem na czele - napisał "Parkiet".

Z informacji uzyskanych przez "Parkiet" w spółce wynika, że MSP będzie rekomendowało Zachem do sprzedaży chińskim inwestorom. - Podczas ostatniego spotkania z wiceministrem Rafałem Baniakiem dowiedzieliśmy się, że dla firmy - obok restrukturyzacji i likwidacji - rozważany jest trzeci scenariusz. polegać on ma na poszukiwaniu dla spółki inwestora w Chinach. […] Wiceminister stwierdził, że Zachem jest pierwszy na liście MSP wśród spółek rekomendowanych do sprzedaży - ujawnił "Parkietowi" Maciej Budzyński, przewodniczący NSZZ Chemików.

Zarząd MZZPS

25.09.2012r.

KOMUNIKAT


Zarząd MZZPS

21.09.2012r.

XIII Ogólnopolskie Zawody Wędkarskie o Puchar Przewodniczącego Federacji Związków Zawodowych Przemysłu Chemicznego, Szklarskiego i Ceramicznego w Polsce








Zarząd MZZPS

17.09.2012r.

KOMUNIKAT

Zarząd MZZPS

17.09.2012r.

Załoga "Alwerni" chce wykupić zakład




Julian Filipek, szef związków zawodowych ZCh Alwernia, wierzy, że zakład jednak przetrwa (© Magdalena Balicka)
To najtrudniejsze tygodnie w życiu prawie trzystu pracowników Zakładów Chemicznych w Alwerni. Ludzie plączą się po halach, zamartwiając się, czy za kilka tygodni lub miesięcy będą mieli pieniądze na utrzymanie swoich rodzin. Grupa Ciech, która obok skarbu państwa jest większościowym udziałowcem spółki, coraz głośniej mówi o planach podziału zakładu na dwa mniejsze i sprzedaży obydwu.
Pan Artur, który w ZCh Alwernia przepracował przeszło dwadzieścia lat, wyznaje, że od kilku tygodni nie może sobie znaleźć miejsca. - Do emerytury zostało mi jedynie kilka lat. Na starość nie wyjadę za chlebem za granicę, a mam na utrzymaniu nie tylko żonę, lecz i córkę z dwiema wnuczkami - mówi.

Ludzie obawiają się utraty pracy, a gmina i starostwo gigantycznego balastu, jakim byłoby utrzymanie hałdy chemicznych odpadów. Mimo strachu i życia w niepewności, załoga ze związkowcami na czele postanowiła walczyć o swoją firmę. Sprawą zainteresowała nie tylko lokalnych samorządowców, ale także Ministerstwo Skarbu Państwa, marszałka Sejmu, a nawet samego prezydenta.


- Zrobimy wszystko, by perła przemysłowa naszego regionu, która pamięta drugą wojnę światową, nie popadła w ruinę - grzmi Julian Filipek, szef związków zawodowych ZCh Alwernia.
Podkreśla, że zakład, w którym przepracował 43 lata, nie przynosi strat, ale zyski. - To grupa Ciech ma problemy finansowe i chce zrobić z nas kozła ofiarnego, sprzedać zakład, by spłacić część swych długów. Skąd mamy pewność, że przyszły właściciel utrzyma produkcję - nie kryje goryczy Julian Filipek.

Poseł PO z Libiąża Tadeusz Arkit spotkał się w lipcu z wiceministrem skarbu państwa, Rafałem Baniakiem, w sprawie przyszłości zakładu, który obiecał mu, że nie dopuści do tego, by podjęto jakąkolwiek decyzję, która rzutowałaby na sprawne i rzetelne funkcjonowanie spółki. Kazał uspokoić załogę.

Z końcem sierpnia minister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski nie pozostawiał już żadnych złudzeń. W odpowiedzi na kolejne zapytanie posła Arkita w sprawie dalszych losów ZCh Alwernia przyznaje, że Ciech wycofuje się z mało perspektywicznych segmentów rynku chemicznego. Poza tym, w ramach przeprowadzanej restrukturyzacji całej grupy kapitałowej, prowadzi działania zmierzające do całkowitej sprzedaży alwernijskiego zakładu.

- Dobrze by było, gdyby nasz zakład kupił jeden solidny inwestor, najlepiej zagraniczny, który miałby lepszy dostęp do fosforanów, które teraz sprowadzamy z Kazachstanu - twierdzi szef związków zawodowych. Jeśli jednak w grę będzie wchodził podział na dwie spółki, załoga jest gotowa zrobić wszystko, by do tego nie dopuścić. - Nawet zaciągnąć kredyt i tworząc zakładową spółkę wykupić udziały Ciechu - wyznaje Filipek.

Zarząd MZZPS