0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

23.04.2013r.

KOMUNIKAT

Informujemy, że posiadamy jeszcze kilka wolnych miejsc na wycieczkę do Wilna w dniach 30-05-2013r. do 01-06-2013r.

Odpłatność dla członka naszego związku z Grupy Synthos 200zł,
dla pozostałych pracowników Grupy Synthos 550zł.

Zapisy do 10-05-2013r.

Więcej informacji w sekretariacie Związku nr. tel. 33/847-21-62

Zarząd MZZPS

22.04.2013r.

KOMUNIKATZarząd MZZPS

22.04.2013r.Zarząd MZZPS

22.04.2013r.

KOMUNIKAT

Informuję, że wspólnie z Kolegą Mieczysławem Żabińskim, Przewodniczącym Związków Zmianowych, w dniu 15-04-2013r. wystąpiliśmy do Prezesa Synthos S.A., Pana Tomasza Kalwata z prośbą o wypłacenia nagrody specjalnej z okazji „Dnia Chemika”. Pan Tomasz Kalwat pozytywnie odniósł się do naszej prośby. Mając na uwadze dobre wyniki finansowe Firmy oraz doceniając trud wkładany przez załogę w celu osiągnięcia tak dobrych rezultatów, Zarząd przyznał nagrodę w wysokości 400zł brutto dla każdego pracownika.

Nagroda ta będzie wypłacona na koniec maja. W negocjacjach tych nie uczestniczyły pozostałe Związki działające w Grupie Synthos.

Bogdan Połącarz

19.04.2013r.

KOMUNIKAT
Zarząd MZZPS

15.04.2013r.

KOMUNIKAT

Zarząd MZZPS

10.04.2013r.

Obligacje emerytalne, czyli OFE na łbie postawione

Dlaczego OFE poddają się? Bez walki rezygnują z naszych pieniędzy, mimo że do niedawna były tak waleczne?

Nie jest miło być okradanym. Sytuacja staje się szczególnie irytująca, gdy złodziejski gang tłumaczy nam, że okrada nas dla naszego dobra. Podobno najważniejsza jest dla nich efektywność zarządzania naszymi pieniędzmi...

Nasi polityczni i ekonomiczni władcy doskonale wiedzą, że system emerytalny jest niewydolny. Kiedyś (za 5 lat? 10? 20?) doprowadzą do jego ostatecznego krachu. Nie przejmują się tym, bo liczy sie dla nich "tu i teraz". I politycy, i instytucje finansowe wyszarpią tyle ile się da! Na początku "wielkiej reformy emerytalnej" i jednym i drugim było po drodze...

Reforma emerytalna "charyzmatycznego Jerzego Buzka"  umożliwiła instytucjom finansowym wielki skok na kasę...  To był czas wielkich żniw w instytucjach finansowych. W roli akwizytorów - żniwiarzy zatrudnieni zostali politycy. Załatwili dla OFE miliony klientów! Dali im najwyższą w świecie prowizję (gwarantowane 7 procent, bez względu na wyniki działalności!).

Dodatkowo taki układ przez lata służył obu stronom, bo fundusze zarabiały, a politycy mieli wykupione obligacje. Dla przypomnienia, wyglądało to tak (proces przepompowywania pieniędzy w obie strony):

1) Państwo daje nasze (przyszłych emerytów) pieniądze OFE.

2) OFE pobierają opłatę za zarządzanie naszymi pieniędzmi.

3) OFE pożyczają podarowane pieniądze państwu (kupując obligacje).

4) Państwo płaci OFE odsetki za zakupienie obligacji.

5) Zarządy OFE dokonują podziału łupów.

Pomysły na kontynuację zyskownej działalności były najróżniejsze (z reguły kretyńskie, ale tylko ostatni z nich - wypłaty emerytur tylko przez 10 lat - był autodestrukcyjny). Wszyscy zainteresowani na pewno słyszeli np. o specjalnych "obligacjach emerytalnych". Slangiem ministra Rostowskiego trzeba by o tym "oryginalnym" pomyśle powiedzieć jakoś tak: "państwo będzie zasilało OFE obligacjami emerytalnymi".

Zamiast pieniędzy do OFE trafiać miały obligacje...

Byłoby to działanie odwrotne wobec mojego starego postulatu :)

Wnioskowałem już, aby - zatrudniające przecież inwestycyjnych GENIUSZY - fundusze miały zakaz kupowania obligacji. Dlaczego? Bo obligacje potrafi kupić nawet ekonomiczny idiota. Na obligacje szkoda potencjału naszych wysoko opłacanych magów ekonomii! Poza tym trzeba mieć szacunek wobec doradców inwestycyjnych OFE. Głupio byłoby im pobierać prowizję za to, że nie potrafią inwestować lepiej od ekonomicznego idioty...

Czas na pytania naprowadzające:

1) Politykom przestało zależeć na maksymalizacji naszych (?) zysków z inwestowania naszych (?) pieniędzy i "zapewnieniu nam godnej emerytury"? (przecież nie zmuszaliby inwestycyjnych geniuszy z OFE do brania od państwa obligacji) 

2) Zarządzającym OFE przestało zależeć na maksymalizacji naszych (?) zysków z inwestowania naszych (?) pieniędzy i "zapewnieniu nam godnej emerytury" (przecież nie pobieraliby skalkulowanych na miarę geniuszy prowizji za branie od państwa obligacji)?

Przewrócona  przez polityków (już na samym początku) idea... miała zostać ostatecznie postawiona na łbie. Fachowcy braliby pieniądze za "zarządzanie" naszymi pieniędzmi, mimo, że nie musieliby robić nic. OFE z automatu otrzymywałyby obligacje...

Dlaczego w takim razie OFE postanowiły strzelić sobie samobójczego gola? Dając rządowi pretekst do ataku, sami chcą doprowadzić do likwidacji funduszy?

Boją się rosnących wypłat? Przecież na razie to grosiki... Ładnych parę lat musiałoby minąć zanim doczekaliby się poważniejszych kwot. A przez te latka swoją prowizyjkę, chudziutkie kilka miliardków można by jeszcze z kieszeni emerytów wyciągnąć. Pytanie zasadnicze: Czemu już dziś rezygnują zamiast pójść na maksa?

Zarząd MZZPS

10.04.2013r.

Kto stoi za OFE?

Andrzej Dryszel pisał w wydaniu tygodnika „Przegląd” już w październiku 2011 roku:

Ludzie powiązani z towarzystwami emerytalnymi najgłośniej krzyczą: żadnych zmian! Ci obrońcy istniejącego systemu emerytalnego nie walczą w obronie przyszłych emerytur Polaków. To walka o to, by ściągać jak najwięcej pieniędzy do własnych kieszeni. Np. Forum Obywatelskiego Rozwoju Leszka Balcerowicza w 2009 r. dostało ponad milion złotych od sponsorów, m.in. od właścicieli powszechnych towarzystw emerytalnych. Warto zapamiętać, że w 2009 r. na wynagrodzenia w PTE wydano ponad 104 mln zł. Jest czego bronić. Tylko kto obroni emerytów?

Zarząd MZZPS

09.04.2013r.

KOMUNIKAT

Zarząd MZZP Synthos S.A. i Spółek organizuje wyjazd do Warszawy w dniu 01-05-2013r. na centralne obchody Święta Pracy. Gwarantujemy bezpłatny przejazd i wyżywienie.

Chętnych prosimy o zgłaszanie się pod numerem telefonu 33/847-21-62 do dnia 26-04-2013r.

Zarząd MZZPS

08.04.2013r.

KOMUNIKAT

Zarząd MZZPS

08.04.2013r.

KOMUNIKAT
Zarząd MZZPS

02.04.2013r.

KOMUNIKAT

Zarząd MZZP Synthos S.A. i Spólek informuje, że w I kwartale tego roku przyznał zapomogi losowe 4 członkom naszego związku w łącznej kwocie 1000zł.

Zarząd MZZPS

02.04.2013r.

KOMUNIKAT

PZU informuje , że jest zgoda na przystępowanie osób dotychczas ubezpieczonych w firmie konkurencyjnej bez karencji z datą odpowiedzialności 01.06.2013 r. Sposób przeprowadzania akcji będzie ustalony po Świętach Wielkanocnych .

Zarząd MZZPS