0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

20.08.2015r.

Warto przeczytać!

Prawie połowa Polaków deklaruje, że nie należy do związku, bo „nie ma związków zawodowych w moim miejscu pracy”.

Związki zawodowe nigdy nie cieszyły się sympatią dziennikarzy „głównego nurtu”, którzy zgodnie z neoliberalnym dogmatem widzą w nich wyłącznie przeszkodę dla swobodnego przepływu towarów i usług oraz rozwoju kapitału. Prawa pracownicze przedstawia się jako niepotrzebnie usztywniające rynek i hamujące rozwój przedsiębiorczości. Wokół działalności związków zawodowych narosło już wiele mitów i, naszym zdaniem, najwyższy czas je obalić.

Związki zawodowe – kto za tym stoi?

Jednym z częściej podnoszonych tematów przy okazji dyskusji o związkach zawodowych jest pytanie, kogo reprezentują i jak bardzo są liczne. Trzy centrale związkowe – NSZZ „Solidarność”, OPZZ i Forum Związków Zawodowych, spełniają kryteria reprezentatywności na poziomie krajowym, czyli liczą powyżej 300 tys. członków, dzięki czemu zasiadają w Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych. Według danych CBOS do przynależności do organizacji związkowych przyznaje się 15% zatrudnionych. Według danych GUS liczba pracujących we wrześniu 2010 r. wynosiła 8 372 000, czyli co najmniej 1,3 mln osób jest członkami związków zawodowych. Oznacza to, że związki zawodowe są największymi organizacjami zrzeszającymi Polaków i Polki – dla porównania największe partie polityczne liczą zwykle po kilkadziesiąt tysięcy członków.


16.08.2015r.

Wycieczka dla naszych członków!

Wrocław w dwa dni
26 – 27.09.2015

Program naszej wycieczki do Wrocławia:
26.09
• ok. 9:00 – przyjazd do Wrocławia
• Ostrów tumski z gotycka katedrą i Ostrów piaskowy
• Ossolineum i Uniwersytet z aulą Leopoldyna i punktem widokowym na wieży matematycznej
• stare jatki i rynek
• chwila przerwy w rynku na kawę
• hala stulecia i zoo
• 17:00 – obiadokolacja
• ok. 18:30 – zakwaterowanie

27.09
• 8:00 – śniadanie w hotelu
• Panorama racławicka
• Wjazd na 49 piętro Sky Tower
• ogródek japoński
• 14:00 - obiad

Cena 140 zł. od osoby(z ubezpieczeniem).

Zapisy przyjmujemy w sekretariacie Związku lub pod numerem telefonu 21-62 do dnia 31.08.2015r.

Przewodniczący Związku
Bogdan Połącarz

01.08.2015r.

-Projekt-
Do wszystkich afiliantów IndustriAll Global Union
STOP Umowom śmieciowym
Światowa akcja 2015

Komitet Wykonawczy IndustriAll Global Union zdecydował wezwać afiliantów, aby zmobilizowali swoich członków do akcji `STOP Umowom Śmieciowym` w ramach Światowego Dnia Godnej Pracy 7 października 2015.

Ta globalna mobilizacja jest kamieniem węgielnym kampanii IndustriAll Global Union `STOP Umowom Śmieciowym` . W tym roku IndustriAll skupia się na negatywnym wpływie społecznym nietrwałych form zatrudnienia, nie tylko na życie pracowników i ich rodzin, ale również całych społeczności.

Pomimo rosnącej świadomości skutków nietrwałych form zatrudnienia zarówno w MOP jak i OECD, ich liczba na całym świecie rośnie. Stałe formy zatrudnienia atakowane są przez korporację.

Działania organizacji związkowych zrzeszonych w IndustriAll Global Union o charakterze globalnym są niezwykle istotne jeśli chodzi o presję wywieraną na rządy i instytucje światowe w kwestii przyjęcia odpowiednich regulacji wobec nietrwałych form zatrudnienia. Daje to większą świadomość wpływu ich skutków, a także umacnia działania IndustriAll, mające na celu włączenie nietrwałych form zatrudnienia w debatę publiczną.

Zeszłoroczna mobilizacja odegrała znaczącą rolę w zwróceniu uwagi świata na obawy związków zawodowych oraz zwiększenia liczby afiliantów z ponad 56 krajów biorących udział w Światowym Dniu Działania 7 października 2015. Raporty i zdjęcia z tych akcji dostępne są na specjalnej stronie internetowej poświęconej tej akcji.

Wszystkie organizacje zachęcane są aby dołączyć do światowej walki przeciw rozprzestrzenianiu się umów śmieciowych w dniu 7 października w Światowy Dzień Godnej Pracy. Do wzięcia udziału w akcji szczególnie zachęcamy sieci związków zawodowych w korporacjach międzynarodowych, ponieważ MNC wraz ze swymi łańcuchami dostaw są główną siłą napędową rozprzestrzeniających się nietrwałych form zatrudnienia.

Razem możemy zatrzymać umowy śmieciowe.

W solidarności
Jyrki Raina

Sekretarz Generalny
IndustrAIl Global Union