Oto ustalenia Sztabu Referendalnego, który zebrał się 24 marca br.:
- termin kolejnego zebrania Sztabu Referendalnego: 29 marca (środa) o godzinie 12.00 w siedzibie ZNP;
- podpisy zbieramy do końca marca,
- prosimy o dostarczenie podpisów do siedziby ZNP do 5 kwietnia;
- na przesyłki pocztowe czekamy do 10 kwietnia (do tego czasu można zbierać, choć oficjalnie nie ogłaszamy przedłużenia).
Ustaliliśmy, że do 10 kwietnia, czyli w czasie liczenia list, cały czas prowadzimy intensywną zbiórkę podpisów, prosimy również o bieżącą aktualizację danych w tym zakresie. Zebranie tych dodatkowych podpisów zagwarantuje nam bezpieczny zapas przy założeniu, że część z podpisów jest niekompletna i może zostać odrzucona.
Prosimy o intensywne zbieranie podpisów do końca marca i dostarczenie list do 5 kwietnia! Więcej na: www.referendum-szkolne.pl
Zarząd MZZPS
23.03.2017r.
KOMUNIKAT
MZZPSynthos S.A. i Spółek oraz MOZ ZZIT organizują
w dniach 02.06.-04.06.2017r., wycieczkę "szlakami skarbów dolnego
śląska".
Szczegóły oraz zapisy w sekretariacie Związku nr. tel. 33/847-21- 62.
Serdecznie zapraszamy również członków pozostałych związków.
Zarząd MZZPS
23.03.2017r.
KOMUNIKAT
W załączeniu:
Materiał Departamentu Dialogu i Partnerstwa Społecznego Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pt. Informacja z działalności Trójstronnych Zespołów Branżowych 1.09.2015 – 31.12.2016.
Już ponad 500 tys. podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie reformy oświaty! Brawa dla Związku Nauczycielstwa Polskiego! Trzeba powstrzymać niszczenie szkolnictwa! Niezależnie od opinii, czy powinny istnieć gimnazja, trudno nie dostrzegać braku przygotowania zmian w reformie oświaty. Cały OPZZ solidarny z protestującymi nauczycielami!
Smutny obraz polskiego rynku pracy. Jesteśmy niechlubnym liderem w rankingu najbardziej zestresowanych pracowników. Czas na wyższe płace, krótszy tydzień pracy, walkę z mobbingiem i zwiększenie stabilności na rynku pracy! Tu na temat badania:
W ubiegłym roku niestety wzrosła liczba osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy. Było ich aż 87886, a 239 pracowników uległo wypadkom śmiertelnym. Potrzeba znacznie większych wysiłków na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa na polskim rynku pracy. Tu o danych Państwowej Inspekcji Pracy:
Górnicy konsekwentnie walczą o deputaty węglowe dla byłych pracowników kopalń. Niestety, w tej sprawie, podobnie jak w wielu innych, rząd jest niespójny i podzielony, a dialogu społecznego nie traktuje poważnie. Tu o stanowisku zrzeszonego w OPZZ górniczego związku zawodowego:
PiS przymierza się do kolejnych zmian w systemie emerytalnym. Niestety nowe pomysły brzmią niepokojąco. Rząd Beaty Szydło wraca do pomysłu, aby emerytura przysługiwała tylko tym osobom, które przepracowały minimum 15 lat. Naszym zdaniem to niesprawiedliwe i szkodliwe rozwiązanie, które pozbawi wielu seniorów należnych im świadczeń.
Rząd przyjął stanowisko w sprawie handlu w niedzielę. Wciąż nie ma żadnych konkretów i wydaje się, że Rada Ministrów nie wie, co zrobić ze źle przygotowanym projektem Solidarności.
Stanowisko OPZZ w tej sprawie pozostaje niezmienne. Dla nas kluczowe są znacznie wyższe wynagrodzenia za pracę w niedzielę we wszystkich branżach. Proponujemy 2,5 razy wyższe wynagrodzenia za pracę w niedzielę niż za pracę w dni powszednie. Tu więcej na ten temat:
Zmiany w reformie oświaty nie tylko mogą wiązać się z chaosem w szkolnictwie i masowymi zwolnieniami nauczycieli, ale też z daleko idącymi zmianami w podstawach programowych. Minister Zdrowia, Konstanty Radziwiłł ogłosił, że w szkołach nie powinno być żadnej edukacji seksualnej. W OPZZ są osoby o różnych poglądach, jednak trudno się zgodzić, aby szkoła nie przekazywała młodym ludziom podstawowych informacji na temat ich seksualności
Nie dajmy sobie wmówić, że w Polsce mamy rynek pracownika. W wielu zawodach płace wciąż są niskie, a sytuacja pracowników bardzo ciężka. Tu ciekawy materiał na ten temat:
Niestety przyspiesza wzrost cen. W lutym rok do roku inflacja przekroczyła 2%, a ceny żywności wzrosły o ponad 4%. Oznacza to, że realne płace setek tysięcy pracowników spadają. Tu o danych GUS na temat:
Rząd przedstawia dużo, niekiedy wzajemnie wykluczających się propozycji odnośnie systemu emerytalnego, tymczasem wiele wskazuje na to, że świadczenia dla przyszłych emerytur będą bardzo niskie. Tu pesymistyczny tekst na ten temat:
Jednocześnie rząd rozważa różne bodźce mające na celu powstrzymanie pracowników przed przejściem na emeryturę. Wicepremier Mateusz Morawiecki mówi o 10 tys. zł za pozostanie dwa lata dłużej na rynku pracy. Wobec groźby niskich emerytur, dodatkowe środki dla seniorów są niezwykle pożądane. Można jednak mieć wątpliwości co do działań rządu, który najpierw obniżył wiek emerytalny, a teraz przyznaje, że przejście na emeryturę w ustawowo określonym wieku nie zapewni godnej emerytury. Tu o pomyśle rozważanym przez rząd:
Spór odnośnie wyboru przewodniczącego Rady Europejskiej obniżył pozycję Polski w Unii Europejskiej. Tymczasem warto pamiętać, że Plan Morawieckiego opiera się w dużej mierze na funduszach unijnych, a Narodowy Bank Polski szacuje, że dynamika wzrostu gospodarczego nieco przyspieszy głównie ze względu na wzrost inwestycji z środków unijnych. W tym kontekście niepokoi antyunijna retoryka władz. Tu o szacunkach NBP:
W tym kontekście warto przypomnieć, że OPZZ walczy o prawa polskich pracowników za granicą, a zarazem domaga się obrony praw migrantów i uchodźców w Polsce. Dlatego wspieramy demonstrację przeciwko rasizmowi i ksenofobii.
Przerażająca niesprawiedliwość współczesnego kapitalizmu. 20 mln ludzi grozi śmierć z głodu, a nieliczni mają miliardy. Pamiętajmy, że ta sytuacja jest konsekwencją decyzji politycznych, które uprzywilejowują ludzi najbogatszych i pozostawiają najbiedniejszych bez wsparcia. Tu informacja na ten temat:
Dane Eurostatu pokazują, że najwięcej dzieci rodzi się w krajach, w których jest rozwinięta opieka żłobkowa, a opiekunom łatwo łączyć obowiązki zawodowe i rodzinne. Najniższe wskaźniki dzietności mają zaś kraje, w których jest mało rozwinięta instytucjonalna opieka nad dziećmi i w których są niskie wskaźniki aktywności zawodowej kobiet. Niestety w Polsce wciąż zakres opieki żłobkowej należy do najniższych w UE, a aktywność zawodowa kobiet jest niska. Tu o danych Eurostatu:
Polityka historyczna Prawa i Sprawiedliwości opiera się na wykreślaniu z pamięci zbiorowej wszelkich osób i wydarzeń związanych z szeroko rozumianą lewicą. Dotyczy to nie tylko Polski Ludowej czy Komunistycznej Partii Polski, ale nawet Polskiej Partii Socjalistycznej. Interpretowanie historii nie jest głównym przedmiotem naszych zainteresowań, ale może niepokoić eliminowanie z niej tradycji ideowych, które dla wielu z nas są inspiracją do dziś. Tu na temat decyzji Sejmu:
Zrzeszony w OPZZ Związek Nauczycielstwa Polskiego zebrał już ponad 400 tys. podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie reformy szkolnictwa! Jednocześnie ZNP krytycznie ocenia rządowe propozycje zmian w zakresie finansowania oświaty, przede wszystkim domagając się znacznego wzrostu wynagrodzenia zasadniczego. Tu stanowisko ZNP:
Magazyn „Forbes” opublikował listę najbogatszych Polaków. Ich majątek zwiększył się przez ostatni rok o ponad 25% i obecnie wynosi prawie 134 mld zł, czyli ponad 30% całego polskiego budżetu! Coroczna lista „Forbesa” pokazuje skalę niedorzecznych nierówności dzielących polskie społeczeństwo. Wciąż setki tysięcy ludzi żyje poniżej minimum egzystencji, wynagrodzenia rosną w ślamazarnym tempie, zaś majątki najbogatszych w ciągu zaledwie roku zwiększyły się o ponad 25%. Tu komentarz na ten temat:
W Polsce jest coraz więcej pracowników ukraińskich. Docierają do nas informacje, że często padają oni ofiarami okrutnego wyzysku, a pracodawcy wykorzystują ich jako najtańszą i pozbawioną podstawowych praw siłę roboczą. Tu przygnębiający, a zarazem cenny materiał na ten temat:
Warto pamiętać, że w ciągu ostatnich miesięcy przy wsparciu OPPZ powstał Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Ukraińskich w Polsce. Naszym zdaniem pracownikom zagranicznym należy zapewnić takie samych warunki zatrudnienia jak pracownikom polskim. Na ten temat wypowiadali się między innymi przedstawiciele wchodzącego w skład OPZZ związku zawodowego „Budowlani”. Tu ich stanowisko:
Z dnia na dzień dowiadujemy się o kolejnych propozycjach ograniczenia handlu w niedzielę. Są one niespójne, często wzajemnie sprzeczne, a przede wszystkim nie ma w nich rozwiązań, które mogłyby pozytywnie wpłynąć na poziom płac pracowników handlu. Tu o ostatnich pomysłach rządu:
OPZZ niezmiennie stoi na stanowisku, że kluczowe jest radykalne podniesienie wynagrodzeń dla wszystkich pracowników (nie tylko handlu) pracujących w niedzielę. Nasz pomysł to 2,5 razy więcej za pracę w niedzielę niż za pracę w dni powszednie. Tu mój kolejny materiał na ten temat:
Po „czarnym proteście” jeden z działaczy Solidarności doniósł na grupę nauczycielek, które wyraziły publicznie swój sprzeciw wobec planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na szczęście kolejne nauczycielki są uniewinniane z przedstawianych im zarzutów. Można mieć różne opinie na temat aborcji, ale nie wolno straszyć konsekwencjami dyscyplinarnymi nauczycielek, które miały odwagę, aby stanąć po stronie praw kobiet. Tu na ten temat:
Według najnowszych danych, pomimo trudnej sytuacji w branży, aż 5,5 miliarda złotych wnoszą do finansów państwa polskie kopalnie. Po raz kolejny widać, jak wiele manipulacji jest w medialnych doniesieniach o „dopłacaniu” do polskiego węgla. Tu więcej danych na temat kondycji polskich kopalni.
Tymczasem, wbrew obietnicom wyborczym, rząd grozi „wygaszaniem” polskiego górnictwa i zastępowaniem go innymi branżami. W trakcie kampanii wyborczej premier Beata Szydło składała wiele obietnic odnośnie górnictwa, tymczasem po wyborach ta branża jest traktowana coraz bardziej marginalnie. Tu więcej nas ten temat:
Trwa zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie reformy szkolnictwa. W krótkim czasie zebrano już ponad 130 tys. podpisów. Po raz kolejny zachęcam wszystkich do solidarności z nauczycielami, uczniami, rodzicami i samorządami - tę reformę można jeszcze zatrzymać! Tym razem polecam poznać głos rodziców przeciwko reformie:
Trwa dyskusja na temat oskładkowania umów o dzieło. OPZZ domaga się oskładkowania wszystkich form zatrudnienia na tych samych zasadach. Nie godzimy się, aby pracodawcy zatrudniający w ramach umów cywilno-prawnych konkurowali niskimi kosztami pracy! Pamiętajmy też, że luki w systemie emerytalnym pogarszają kondycję Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i sprawiają, że miliony Polaków i Polek w przyszłości otrzymają bardzo niskie emerytury.
Trwa spór na temat ochrony zatrudnienia kobiet w ciąży w agencjach pracy tymczasowej. Przedstawiciele agencji pracy wraz z organizacjami pracodawców biją się o prawo do swobodnego zwalniania kobiet w ciąży. Naszym zdaniem agencje pracy tymczasowej to jedna z największych plag na polskim rynku pracy. Nie tworzą one nowych miejsc pracy, tylko psują rynek i promują śmieciowe zatrudnienie.
OPZZ domaga się skrócenia czasu pracy! Polacy pracują długo, ciężko i za małe pieniądze. Dlatego domagamy się wydłużenia urlopu wypoczynkowego. Naszym zdaniem nowy wymiar urlopu powinien wynosić 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, i 32 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat. Ustawę zgłosiliśmy już kilka miesięcy temu, ale nie odpuścimy!
Główny Urząd Statystyczny ogłosił, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w mikroprzedsiębiorstwach w 2015 roku wyniosło zaledwie 2397 zł brutto, czyli 1736 zł netto. Okazuje się, że w najmniejszych firmach dochody były o ponad 1,7 tys. zł niższe niż w podmiotach zatrudniających powyższej 9 osób (4121 zł brutto). Warto pamiętać, że w mikroprzedsiębiorstwach poziom uzwiązkowienia jest najniższy.
Tutaj streszczenie raportu na temat sytuacji w mikroprzedsiębiorstwach:
Rząd dokonuje przeglądu w sprawie programu 500+. Doceniamy zalety programu, ale podkreślamy, że w obecnej wersji ma on wiele mankamentów. Przede wszystkim zwracamy uwagę na to, że wielu opiekunów traci całe świadczenie po przekroczeniu niskiego kryterium dochodowego. Stąd sugerujemy przyjęcie zasady ,,złotówka za złotówkę”, tak aby np. samotna matka wychowująca jedno dziecko, która przekroczyła kryterium dochodowe o 200 zł, otrzymywała co miesiąc 300 zł. Podkreślamy też rolę opieki żłobkowej i przedszkolnej, która dla wielu opiekunów jest kluczowa.
Jak wiecie, nauczyciele zrzeszeni w Związku Nauczycielstwa Polskiego zainicjowali zbieranie podpisów na rzecz referendum w sprawie reformy szkolnictwa. Inne związki zrzeszone w OPZZ przyłączyły się do akcji referendalnej.
Można mieć różne poglądy na temat dekomunizacji, ale Instytut Pamięci Narodowej przekracza granice absurdu i chce zdekomunizować nazwę... „związki zawodowe”. IPN uważa, że „związki zawodowe” będące patronem jednej ze szkół podstawowych są nieprawomyślne. Nie może być zgody na zakłamywanie historii i wypieranie z pamięci zbiorowej dziejów ludzi pracy!
Zarząd Związku uchwala zmiany w Regulaminie Świadczeń Statutowych :
· podwyższa się dotację do imprez rekreacyjno-sportowych organizowanych przez członków Związku do wysokości 100zł.
· podwyższa się dotację z tytułu odwiedzin chorego członka Związku do wysokości 100zł.