0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

23.04.2017r.

Ważne sprawy

Związek Nauczycielstwa Polskiego zebrał 910 tys. podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie reformy oświaty! Nie odpuszczamy! Można jeszcze powstrzymać szkodliwe zmiany!

http://fakty.interia.pl/raporty/raport-reforma-edukacji/aktualnosci/news-ponad-910-5-tys-podpisow-po-wnioskiem-o-referendum-ws-reform,nId,2384578

Trwa debata nad handlem w niedzielę. Zgodnie z najnowszym sondażem większość społeczeństwa jest przeciw ograniczeniu handlu w wersjach proponowanych przez Solidarność i rząd. OPZZ niezmiennie domaga się wyższych płac za każdą pracę w niedzielę.

https://www.wiadomoscihandlowe.pl/artykuly/zakaz-handlu-w-co-druga-niedziele-popiera-jedynie-,39430

W 2018 roku kwota wolna od podatku dla zdecydowanej większości Polaków i Polek nie zmieni się. Rząd nie dotrzymał obietnicy i nie zwiększył kwoty wolnej dla pracowników etatowych. Zmiany obejmą tylko niewielką liczbę osób pracujących w ramach umów niestandardowych i część rencistów. Zapowiadane obecnie modyfikacje również nie dotyczą osób pracujących. Zamiast dobrej zmiany mamy komplikację systemu.

http://forsal.pl/artykuly/1036167,kwota-wolna-w-gore-od-2018-r-ale-tylko-dla-najmniej-zarabiajacych.html

Przedstawiciele partii rządzącej zapowiadają znaczne zmniejszenie kosztów pracy. Tymczasem koszty pracy w Polsce należą do najniższych w UE, a dalsze obniżanie podatków i składek wymusiłoby radykalne cięcia wydatków. Poza tym proponowany przez eksperta PiS podatek od funduszu płac jest podatkiem liniowym. Oznacza to, że najbardziej skorzystają na jego wprowadzeniu najlepiej zarabiający podatnicy, co doprowadzi do wzrostu już wysokich nierówności płacowych. OPZZ postuluje niższe podatki dla osób biednych, a wyższe dla bogatych.

http://wyborcza.pl/7,155287,21660185,podatki-wg-posla-abramowicza-polacy-beda-zarabiac-30-proc.html

Rząd spiera się o przyszłość systemu emerytalnego. Ministrowie nie mogą się porozumieć co do premii za późniejsze przechodzenie na emeryturę. Tymczasem już dzisiaj wiadomo, że wcześniejszy wiek emerytalny będzie wiązał się z bardzo niskimi emeryturami.

http://next.gazeta.pl/next/7,151003,21657587,resorty-morawieckiego-i-rafalskiej-znow-nie-moga-sie-dogadac.html#MTstream

We francuskim wyścigu prezydenckim 20% poparcia ma Jean Luc Mélenchon, socjalista, który domaga się podniesienia płacy minimalnej, obniżenia wieku emerytalnego, wydłużenia urlopu wypoczynkowego, skrócenia tygodnia pracy, radykalnego zwiększenia progresji podatkowej, w tym wyższego opodatkowania majątku i wprowadzenia maksymalnej płacy wysokości dwudziestokrotności średniego wynagrodzenia.

http://fakty.interia.pl/raporty/raport-wybory-prezydenckie-francja-2017/analizy-i-komentarze/news-francja-rewolucjonista-jean-luc-melenchon,nId,2375508#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

OECD przedstawiło szacunkowe dane na temat pomocy rozwojowej. Niestety skala wsparcia bogatego świata dla biednych regionów jest minimalna, a Polska należy do najmniej solidarnych krajów. Pamiętajmy o solidarności, tym bardziej, gdy oczekujemy jej od innych.

http://lewica.pl/?id=31561

Trwa podporządkowanie kolejnych instytucji interesom partii rządzącej. PiS planuje przeprowadzenie czystek w Sądzie Najwyższym. System sprawiedliwości ma się zamienić w system Prawa i Sprawiedliwości. Pamiętajmy, że podporządkowanie sądów władzy może też uderzyć w protestujące związki zawodowe.

http://www.rp.pl/Sedziowie-i-sady/304189902-Sad-Najwyzszy-wymienieni-zostana-wszyscy-prezesi-wiceprezesi-oraz-sedziowie-funkcyjni.html

Eurostat przedstawił raport na temat kosztów pracy w Unii Europejskiej. Wynika z niego, że w ubiegłym roku godzinowe koszty w pracy w Polsce wyniosły 8,6 euro przy średniej unijnej 25,4. Pracodawcy wciąż narzekają na rzekomo strasznie wysokie koszty pracy, tymczasem należą one do najniższych w Unii Europejskiej.

http://lewica.pl/?id=31560

Związek Nauczycielstwa Polskiego zebrał ponad 700 tys. podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie nieudolnej reformy oświaty! Nie odpuszczamy! Cały OPZZ razem z nauczycielami!

http://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/ZNP-zebralo-700-tysiecy-podpisow-pod-referendum-ws-edukacji

Konfederacja Lewiatan zaproponowała, by za pierwsze trzy dni chorobowego Polakom nie przyznawano pieniędzy, a potem by zamiast 80% wynagrodzenia płacono 60% pensji. Zamiast ograniczać podstawowe prawa pracownicze, pracodawcy powinni dbać o godne warunki pracy! Tu więcej o skandalicznej inicjatywie Lewiatana:

http://strajk.eu/lapy-precz-od-l4/

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Zwiazki-zawodowe-przeciwne-propozycji-nieplacenia-na-chorobowym-3677208.html

Rząd planuje zrezygnować z minimalnej płacy godzinowej przy pracach sezonowych. To kolejna luka w przepisach i możliwość płacenia śmieciowych wynagrodzeń setkom tysięcy pracujących. Czyżby rząd stopniowo odchodził od minimalnej godzinówki?

http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/1034239,prace-sezonowe-rolnicy-wolni-od-stawki-godzinowej.html

Rząd kluczy w sprawie obywatelskiego projektu ograniczenia handlu w niedzielę. Proponowane przepisy są chaotyczne i niespójne. Uważamy, że znacznie lepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie za pracę w niedzielę 2,5 razy wyższych wynagrodzeń niż za pracę w dni powszednie. Nasz pomysł dotyczy wszystkich branż, a nie tylko handlu.

http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/1034880,zakaz-handlu-w-niedziele-wyjatki-od-handlu-w-niedziele.html

http://trybuna.eu/szumlewicz-projekt-o-zakazie-handlu-o-bledny-kierunek/

Ceny żywności w ciągu ostatniego roku wzrosły o ponad 3%, a transportu o blisko 10%. Tymczasem płace w wielu zakładach stoją w miejscu. Miliony pracowników wciąż czekają na dobrą zmianę w realnych wynagrodzeniach.

http://lewica.pl/?id=31563

Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że nie nastąpił znaczący wzrost liczby zamówień publicznych uwzględniających klauzule społeczne, a w niektórych przypadkach doszło nawet do ich spadku. Tu raport NIK pokazujący gigantyczną skalę nieprawidłowości:

https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/nik-o-stosowaniu-klauzul-spolecznych-w-nbsp-zamowieniach-publicznych.html

Płace stoją w miejscu, a zadań przybywa – raport o pracy w sektorze bankowym, który potwierdza oceny naszych związkowców z branży.

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Place-stoja-w-miejscu-a-zadan-przybywa-bankowcy-o-swojej-pracy-Raport-Bankier-pl-7510303.html

Konstytucja Biznesu Mateusza Morawieckiego to kolejne prezenty dla polskich przedsiębiorców. Mogą one negatywnie wpłynąć na finanse publiczne i przyczynić się do wzrostu szarej strefy. Tu o krytycznej ocenie OPZZ w tej sprawie:

http://www.opzz.org.pl/-/opzz-ocenia-konstytucje-biznesu

Zarząd MZZPS

11.04.2017r.

Wielkanoc 2017

Zarząd MZZPS

11.04.2017r.

Ważne sprawy

Strajk nauczycieli za nami. Pomimo gróźb i szantaży ze stron władz, wzięło w nim udział około 40% przedszkoli i szkół. To był strajk o lepszą szkołę, o lepszą edukację i lepsze warunki pracy w oświacie!

http://www.znp.edu.pl/element/3039/Strajk._Dziekujemy

Tymczasem Związek Nauczycielstwa Polskiego zebrał już ponad 600 tys. podpisów pod referendum w sprawie reformy oświaty i zbiera dalej!

http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,102433,21572297,broniarz-mamy-600-tys-podpisow-a-ciagle-przychodza-listy.html

Niestety coraz częściej nauczyciele są ofiarami ataków ze względów światopoglądowych. Nauczyciel Wychowania Fizycznego z Żagania został wezwany przed Komisję Dyscyplinarną. Powodem jest promowanie jednego z odcinków satyrycznego serialu „Ucho prezesa”. OPZZ nie godzi się na coraz częstsze ataki przeciwko środowisku nauczycielskiemu!

http://www.rp.pl/Edukacja/170409524-Nauczyciel-przed-komisje-za-Ucho-prezesa.html

Eurostat przedstawił porównawcze dane na temat poziomu PKB poszczególnych regionów w Unii Europejskiej. Raport dotyczy Produktu Krajowego Brutto na jednego mieszkańca przy uwzględnieniu różnic cen w 2015 roku. Z danych wynika, że niestety Polska wciąż daleko odstaje od rozwiniętych regionów Europy Zachodniej.

http://lewica.pl/?id=31553

Po protestach z czerwca 2016 r. rząd obiecał zająć się płacami pracowników medycznych. Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt specjalnej ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne. Teraz jednak okazuje się, że na obiecane zmiany może nie starczyć pieniędzy.

http://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/1032816,minimalne-wynagrodzenia-w-ochronie-zdrowia.html

Tymczasem minister Konstanty Radziwiłł zamiast dbać o lepsze warunki pracy pracowników opieki medycznej, stara się podporządkować służbę zdrowia oczekiwaniom fundamentalistów religijnych. Jego najnowszy pomysł to… ustalenie kalendarzyka dni płodnych i rządowe kampanie na rzecz większej płodności.

http://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/1032481,minister-radziwill-ustali-kalendarzyk-dni-plodnych.html

Pomimo wprowadzenia podatku bankowego, sektor bankowy osiąga coraz większe zyski. Niestety w niewielkim stopniu przekłada się to na sytuację pracowników. Tu dane pokazujące szybki wzrost zysków banków i powolny wzrost kosztów pracowniczych:

http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/podmioty-gospodarcze-wyniki-finansowe/przedsiebiorstwa-finansowe/wyniki-finansowe-bankow-w-2016-roku,5,15.html

W ubiegłym roku polscy migranci zarobkowi przekazali do kraju niemal 16,5 mld zł – o 1,2 proc. więcej niż w 2015 r. To kwota bliska tegorocznym wydatkom na program 500+!

http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1032820,z-zagranicy-prawie-tyle-co-z-500-plus.html

Politycy brytyjskiej Green Party zaproponowali skrócenie tygodnia pracy do czterech dni. Ich zdaniem trzydniowy weekend ma pomóc pracownikom w radzeniu sobie ze stresem i przemęczeniem. Warto pamiętać, że polscy pracownicy pracują znacznie dłużej od brytyjskich. Dlatego OPZZ walczy o wydłużenie urlopu wypoczynkowego do 32 dni.

http://www.polishexpress.co.uk/weekend-trwajacy-3-dni-czy-ten-szalony-pomysl-brytyjskiej-partii-uda-sie-zrealizowac

Dalszy ciąg skandalicznej sprawy z Opola, gdzie firma wynajęta przez władze miasta płaciła 1,19 zł za godzinę pracy. Ratusz najpierw zapierał się, że nie ponosi odpowiedzialności za nieprawidłowości, a teraz grozi osobie, która nagłośniła sprawę, procesem sądowym. Zamiast grozić ekspertom broniącym prawa, trzeba dbać o przestrzeganie przepisów!

http://trybuna.eu/katarzyna-duda-nie-dam-sie-zastraszyc-rozmowa-trybuna-eu/

Tymczasem z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że co piąty kontrolowany przedsiębiorca nie wypłaca swoim pracownikom minimalnego wynagrodzenia godzinowego!

http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103454,21595723,ochroniarz-musi-zaplacic-za-mundur-sprzataczka-za-odkurzacz.html

Parlament Islandii rozpatruje projekt ustawy, która nałoży na firmy obowiązek udowodnienia, że nie dyskryminują one płacowo kobiet. Tymczasem w Polsce kobiety wciąż zarabiają o wiele mniej od mężczyzn, a rząd nie wdraża żadnych rozwiązań mających na celu poprawę sytuacji kobiet.

http://www.lewica.pl/?id=31554

Polskie rekordy wyzysku, czyli firma ochroniarska wynajęta przez miasto płaciła pracownikom 1,19 zł za godzinę pracy. Choć udało nam się wywalczyć wprowadzenie minimalnej płacy godzinowej wysokości 13 zł brutto, wciąż część pracodawców oszukuje i płaci śmieciowe stawki pracownikom.

http://opole.naszemiasto.pl/artykul/1-19-zl-za-godzine-pracy-placila-firma-wynajeta-przez,4063324,artgal,t,id,tm.html

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że średni dochód rozporządzalny na osobę w ubiegłym roku wyniósł 1475 zł. Oto miara ubóstwa polskiego społeczeństwa. Warto pamiętać, że większość Polaków i Polek ma dochody niższe od tej kwoty.

http://www.lewica.pl/?id=31541

Statystyki są przerażające – praca w Polsce bywa bardzo niebezpieczna dla życia i zdrowia. Ograniczenie skali wypadków wymaga całościowej zmiany rynku pracy. Potrzeba większej liczby kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, surowego przestrzegania przepisów BHP, zwiększenia inwestycji w poprawę bezpieczeństwa w wielu branżach, walki ze stresem w pracy, w tym zwiększenia stabilności zatrudnienia. Tu dyskusja na temat wypadków przy pracy z moim udziałem:

http://www.nowa.tv/24-godziny/stracil-czesc-czola-byly-szef-nie-chce-splacic-zadoscuczynienia,1859/

Zbliża się strajk pracowników oświaty przeciwko szkodliwej i źle przygotowanej reformie szkolnictwa. 31 marca przychodzimy do szkoły, ale nie pracujemy. Strajkujemy, bo zależy nam na edukacji i przyszłości naszego zawodu! List przewodniczącego Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sławomira Broniarza:

http://www.opzz.org.pl/-/list-prezesa-znp-do-pracownikow-oswiaty

Po wyborach nastąpiła silna polaryzacja związków zawodowych. Niestety nasi koledzy i koleżanki z Solidarności w wielu branżach, szczególnie w oświacie, stali się przybudówką rządu. Coraz częściej pojawiają się konflikty między związkowcami zrzeszonymi w OPZZ, a członkami Solidarności. Tu materiał na ten temat:

http://wyborcza.pl/7,75248,21552044,cena-sukcesow-solidarnosci-scena-zwiazkowa-jak-polityczna.html

Coraz większa dziura w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. OPZZ od wielu miesięcy domaga się prawa do emerytury ze względu na staż pracy, jednolitego oskładkowania wszystkich rodzajów umów oraz odprowadzania składek od całości wynagrodzeń, a nie tylko do trzydziestokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia. Tu materiał o rosnącym długu FUS i komentarz przewodniczącego OPZZ, Jana Guza:

http://www.rp.pl/Praca-emerytury-renty/303269947-Emerytury-w-2018-r-moze-zabraknac-nawet-63-mld-zl.html#ap-1

http://tvn24bis.pl/biznes-dla-ludzi,106,m/biznes-dla-ludzi-27-03,727141.html

Wiele wskazuje na to, że za kilka lat jedna trzecia Polek odchodzących z pracy będzie otrzymywać co najwyżej emeryturę minimalną. Tysiące kobiet, które nie pracowały, bo zajmowały się wychowaniem dzieci, może nie dostać żadnej emerytury. Zmiany w waloryzacji emerytur też nie są korzystne dla kobiet. Rząd zrealizował obietnicę obniżenia wieku emerytalnego, ale niestety zapomniał, że trzeba coś zrobić, aby zapewnić godny poziom emerytur.

http://wyborcza.biz/biznes/7,147880,21477165,emerytury-kobiet-wazne-zmiany-w-wieku-emerytalnym-i-emeryturach.html#BoxBizLink

Szokująca skala oszustw podatkowych europejskiego sektora bankowego. Społeczeństwa tracą miliardy przez kreatywną księgowość największych banków europejskich. Warto o tym przypominać, gdy ktoś będzie o nas, ludziach pracy, mówił, że jesteśmy „roszczeniowi”.

http://strajk.eu/europejskie-banki-wyprowadzaja-zyski-do-rajow-podatkowych-raport/

Czas powiedzieć stop wyzyskowi, który ma miejsce w bankach. Zjednoczmy się, mówmy otwarcie o patologiach, stawiajmy im opór, nie dajmy sobą pomiatać. Przewodniczący Komisji Pracowników Instytucji Finansowych OPZZ, Marek Kupiec obala stereotypy na temat pracy w bankowości i pokazuje smutną prawdę na temat pracy w tym sektorze.

http://lewica.pl/?id=31546

Biuro prasowe OPZZ