0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

22.06.2017r.

Ważne sprawy

Fatalnie przygotowana reforma oświaty. Nauczyciele ostrzegają, że do części przedmiotów w nowym roku szkolnym nie będzie ćwiczeń.

http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103454,21938709,dyrektorzy-szkol-alarmuja-do-czesci-przedmiotow-w-nowym-roku.html

Jednocześnie, wbrew deklaracjom minister Anny Zalewskiej, w wyniku reformy tysiące nauczycieli ma stracić pracę.

https://oko.press/wycinka-nauczycieli-klamstwa-min-zalewskiej-byly-podparte-papierowymi-wyliczeniami/

Zarazem wiele wskazuje na to, że zwolnienia będą miały miejsce dopiero po wyborach samorządowych. Scenariusz „dobrej zmiany” w szkolnictwie: najpierw zmniejszenie wymiaru czasu pracy i obniżka płac, a po wyborach fala zwolnień.

http://www.rp.pl/Edukacja/306139884-Samorzady-zwolnia-nauczycieli-po-wyborach.html#ap-2

Nasza kampania na rzecz wydłużenia urlopu odpoczynkowego z 26 do 32 dni ma coraz większy zasięg! Wydłużenie urlopu byłoby korzystne tak dla pracowników, jak też dla pracodawców. Pracownicy mieliby więcej czasu, byliby zdrowsi, mniej zestresowani i bardziej wydajni.

http://www.regiopraca.pl/portal/rynek-pracy/wiadomosci/zwiazkowcy-czas-wydluzyc-urlop-wypoczynkowy-do-32-dni

Czas na zmianę systemu podatkowego w Polsce. Bogaci powinni płacić o wiele wyższe podatki niż obecnie, biedni nieco niższe!

http://www.opzz.org.pl/-/polski-nie-stac-na-przywileje-dla-bogatych

W ciągu ostatniego roku nastąpił znaczny wzrost inflacji. Ceny żywności wzrosły aż o 3,9%. Tymczasem wynagrodzenia w wielu zakładach pracy stoją w miejscu.

http://www.lewica.pl/?id=31621

Polscy pracownicy krótko śpią. Co ich trapi? Zmartwienia zbyt dużą liczbą obowiązków, stres związany z brakiem pieniędzy oraz nadgodziny, do których zmuszają ich pracodawcy.

http://tvn24bis.pl/z-kraju,74/polscy-pracownicy-spia-krotko-z-powodu-przepracowania-i-stresu,748013.html

„Dobra zmiana” w opiece żłobkowej: obniżenie kompetencji opiekunów oraz połączenie bawialni i sypialni dla dzieci. Pani minister życzymy, by sama spróbowała pospać na placu zabaw.

https://oko.press/rafalska-zwieksza-ilosc-zlobkow-kosztem-dzieci-chce-tloczyc-je-jednym-pomieszczeniu/

Partia rządząca zlekceważyła setki tysięcy pracowników służby zdrowia i przeforsowała niekorzystne rozwiązania płacowe.

http://wyborcza.pl/7,155287,21939930,rzad-zignorowal-600-tys-pracownikow-sluzby-zdrowia-ustawa.html

OPZZ z zaniepokojeniem odebrało użycie siły wobec uczestników demonstracji antyrządowej 10 czerwca bieżącego roku. Nie godzimy się, aby władza komukolwiek groziła za wyrażanie wobec niej sprzeciwu.

http://www.opzz.org.pl/-/opzz-krytycznie-o-uzyciu-sily-wobec-uczestnikow-demonstracji

Duże różnice w poziomie PKB i konsumpcji w krajach należących do Unii Europejskiej. Polska niestety wciąż w dolnej części stawki.

http://www.lewica.pl/?id=31624

Zarząd MZZPS

09.06.2017r.

Ważne sprawy

Minister Elżbieta Rafalska przypomina, że wcześniejsze przejście na emeryturę będzie oznaczać o wiele niższą emeryturę. Szkoda, że w kampanii wyborczej PiS o tym nie informował.

http://biznes.onet.pl/emerytury/wiadomosci/wczesniejsze-przejscie-na-emeryture/zyn1vx

Jednocześnie coraz bardziej widać, że zmiany w systemie emerytalnym przeprowadzone przez rząd są źle przygotowane. Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych protestują przeciwko zwiększeniu liczby obowiązków bez podniesienia płac.

http://wyborcza.biz/biznes/7,147880,21922775,czy-obnizenie-wieku-emerytalnego-zakonczy-sie-blamazem-rzadu.html

Państwowa Inspekcja Pracy informuje, że w 28% badanych firm stwierdzono nieprawidłowości przy stosowaniu minimalnej stawki godzinowej. Wstyd!

http://www.rp.pl/Place/306059909-PIP-w-28-proc-firm-nieprawidlowosci-przy-stosowaniu-minimalnej-stawki-godzinowej.html#ap-1

OPZZ walczy o to, aby płaca minimalna wynosiła co najmniej 50% średniego wynagrodzenia! Dlatego postulujemy jej wzrost w przyszłym roku o 220 zł.

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/placa-minimalna-zwiazki-zawodowe-wydajnosc,1,0,2330113.html

Niestety rząd deklaruje podniesienie minimalnej płacy miesięcznej zaledwie o 80 zł.

https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/decyzje-rzadu/propozycja-wysokosci-minimalnego-wynagrodzenia-za-prace-oraz-minimalnej.html

Rząd rozważa przyjęcie nowych rozwiązań odnośnie handlu w niedzielę. Według najnowszego pomysłu na uregulowanie pracy sklepów w niedzielę handel w ten dzień byłby dozwolony tylko do godziny 13.

http://www.rmf24.pl/ekonomia/news-rzeczpospolita-w-niedziele-sklepy-czynne-tylko-do-13-00,nId,2402511

Dla OPZZ kluczowe są godne wynagrodzenia. Dlatego konsekwentnie walczymy o 2,5 razy wyższe płace za pracę w niedzielę niż za pracę we dni powszednie!

http://www.nowosci.com.pl/torun/a/spor-o-zakupy-w-niedziele-za-i-przeciw,12156914/

Polska gospodarka rozwija się, rośnie wydajność pracy, w ostatnich miesiącach spada bezrobocie. Mimo to Polacy wciąż pracują bardzo długo, a roczny wymiar czasu pracy jest nawet dłuższy niż kilka lat temu. W tej sytuacji postulujemy wydłużenie urlopu wypoczynkowego z 26 do 32 dni w roku!

http://www.opzz.org.pl/-/czas-na-dluzszy-wypoczynek

http://audycje.tokfm.pl/podcast/Pracodawcy-skorzystaja-na-32-dniowym-urlopie-pracownika-przekonuje-Piotr-Szumlewicz-z-OPZZ/50314

http://www.se.pl/wiadomosci/polityka/32-dni-urlopu-dla-kazdego-chca-tego-zwiazki-zawodowe_999550.html

Trzeba wreszcie skończyć z wyzyskiem pod szyldem praktyk zawodowych i staży. Młodzi ludzie nie powinni być traktowani jako pracownicy gorszego sortu!

http://www.tygodnikfaktycznie.pl/czas-likwidacje-darmowych-stazy/

Czystki w kolejnych instytucjach – tym razem w agencjach nieruchomości rolnych. Zwolnienia objęły też osoby związane ze związkami zawodowymi, głównie z OPZZ. Natomiast zaprzyjaźnieni z władzą działacze Solidarnością zachowają pracę.

http://wyborcza.pl/7,75248,21912654,dobra-zmiana-robi-czystke-w-agencjach-rolnych-swoi-zostaja.html

Zarząd MZZPS

05.06.2017r.

KOMUNIKAT

Pracodawcy na przyszły rok proponują wzrost minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zaledwie o 49 zł, a godzinowego o... 30 groszy. Ceny rosną coraz szybciej, a płace w Polsce wciąż należą do najniższych w Unii Europejskiej. Oczekujemy znacznie szybszego wzrostu wynagrodzeń!

http://wyborcza.pl/7,155287,21756529,placa-minimalna-w-2018-roku-wyniesie-co-najmniej-2049-zl-a.html

Więcej dzieci na opiekunkę, gorzej wykształcona kadra, likwidacja standardów bezpieczeństwa i jeden pokój zamiast minimum dwóch – oto pomysły PiS-u na reformę opieki żłobkowej. „Dobra zmiana” najwyraźniej nie dba o dobro dzieci.

https://oko.press/rafalska-optymalizuje-zlobki-bedzie-tlok-gorsza-opieka-opiekunki-rodzice-protestuja-rzad-zlobka/

Pracodawcy wynajmują prywatne firmy do kontroli pracowników będących na zwolnieniach chorobowych. Zamiast zaostrzać kontrole, pracodawcy powinni zadbać o poprawę warunków pracy!

http://wyborcza.pl/7,155287,21763932,puk-puk-kontrola-chorobowa-pracodawcy-wynajmuja-firmy-do-kontroli.html

Wciąż walczymy o zablokowanie szkodliwych i źle przygotowanych zmian w oświacie. Związek Nauczycielstwa Polskiego wraz z wieloma innymi organizacjami domaga się wprowadzenia pod obrady Sejmu obywatelskiego wniosku o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum w sprawie reformy edukacji.

http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2017-05-09/komitet-inicjatywy-referendalnej-zada-wprowadzenie-ich-wniosku-pod-obrady-sejmu/

Jednocześnie prezes ZNP, Sławomir Broniarz przypomina, że wskutek cięć etatów wielu nauczycieli stanie się biednymi pracującymi.

http://www.pulshr.pl/zwiazki-zawodowe/slawomir-broniarz-wskutek-ciec-etatow-nauczyciele-beda-biednymi-pracujacymi,43600.html

Górnicy zebrali ponad 120 tys. podpisów pod ustawą dotyczącą przyznawania deputatów węglowych, a tymczasem rząd w ogóle nie odnosi się do ich postulatów. Jeżeli nadal w kwestii deputatów węglowych będzie cisza, to górnicy rozpoczną działania protestacyjne!

http://gornictwo.wnp.pl/gornicy-czekaja-na-zalatwienie-sprawy-deputatow-weglowych,297170_1_0_0.html

Konsekwentnie walczymy o wyższe płace w niedzielę! Zamiast niespójnych i selektywnych pomysłów Solidarności domagamy się 2,5 razy wyższych wynagrodzeń za pracę w niedzielę niż za pracę w dni powszednie. We wszystkich branżach i wszystkich regionach kraju!

http://wyborcza.pl/7,155287,21704558,zwiazkowcy-z-opzz-maja-pomysl-na-zakaz-handlu-moze-lepiej-dac.html

Polska niechlubnym liderem w odsetku umów na czas określony. Ze wszystkich krajów Unii Europejskiej jest u nas najwięcej umów czasowych – aż 27,5% przy średniej unijnej 14,2%.

http://lewica.pl/?id=31585

Dla większości Polaków średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw za 2016 r. w wysokości 4277 zł brutto, bardzo różni się od rzeczywistości. Połowa zatrudnionych nie zarabia na rękę nawet 2,5 tys. zł, a pracownicy małych firm w większości otrzymują pensję niższą niż 2 tys. zł.

http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/1039102,pensje-wynagrodzenia-srednia-krajowa.html

więcej...

Zarząd MZZPS