0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

26.08.2017r.

Ważne sprawy

Wyzysk młodych ludzi podczas wakacji. Państwowa Inspekcja Pracy wskazuje, że pracodawcy często nie wypłacają im wynagrodzeń, nie podpisują z nimi umowy na piśmie, zaniżają im stawki.

http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/1065671,kontrole-pip-praca-mlodych-w-wakacje-wyplata-pensji.html

Polscy pracodawcy wciąż łamią ustawę o minimalnej stawki godzinowej. Od początku roku Państwowa Inspekcja Pracy otrzymała 30 tys. skarg od pracowników, którzy otrzymali wynagrodzenia niższe niż ustawowe.

http://strajk.eu/polscy-przedsiebiorcy-lamia-prawo-i-wyzyskuja-masowo/

Koniec dobrej passy na rynku pracy? Bezrobocie przestało spadać. Tymczasem, wbrew opinii niektórych komentatorów, wciąż nie ma rynku pracy pracownika, a w wielu branżach dominują nisko płatne umowy cywilno-prawne.

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bezrobocie-w-polsce-lipiec-2017-dane-gus,0,0,2357760.html

OPZZ opowiada się za wprowadzeniem równej płacy za tę samą pracę. Nie dla dyskryminacji polskich pracowników za granicą!

http://www.opzz.org.pl/-/oswiadczenie-ogolnopolskiego-porozumienia-zwiazkow-zawodowych-w-sprawie-pracownikow-delegowanych

Wydatki samorządu związane z reformą edukacji wyniosą w ciągu trzech lat w Gdańsku 37 mln zł, a pracę straci około 700 nauczycieli. W Łodzi 100 pracowników szkół traci pracę z powodu reformy oświaty. Niestety sytuacja podobnie wygląda w wielu miastach Polski.

https://oko.press/prezent-minister-zalewskiej-dla-lodzi-100-pracownikow-szkol-bruk-a-mialo-byc-99-etatow-wiecej/

http://www.pulshr.pl/edukacja/reforma-edukacji-700-nauczycieli-straci-prace-w-gdansku,46310.html

Tymczasem planowane są skandaliczne zmiany na listach lektur szkolnych. Propaganda zastępuje klasyków literatury.

https://oko.press/bez-schulza-iwaszkiewicz-bulhakowa-gombrowicz-we-fragmentach-smolenski-poeta-wencel-lista-lektur-minister-zalewskiej/

Piotr Duda znowu grozi opozycji. Czy centrala związkowa powinna otwarcie opowiadać się po stronie władzy?

http://strajk.eu/solidarnosc-przepedzi-kod-z-obchodow-rocznicy-porozumien-sierpniowych/

Oburzająca propozycja pracodawców – chcą wzrostu płacy minimalnej zaledwie o 50 zł.

http://www.opzz.org.pl/-/pracodawcy-proponuja-wzrost-placy-minimalnej-o-50-zl-brutto-

Tymczasem OPZZ konsekwentnie domaga się ustanowienia miesięcznej płacy minimalnej na poziomie 50% średniego wynagrodzenia, czyli 2220 zł brutto, a minimalnej płacy godzinowej na poziomie 14,40 zł.

http://www.opzz.org.pl/-/2100-zl-to-zbyt-zachowawcza-propozycja

Aby zapewnić partycypację pracowników w zyskach firmy i zarazem ograniczyć nierówności płacowe, warto wprowadzić zasadę, zgodnie z którą dochody najlepiej opłacanego członka danej firmy nie mogłyby przekraczać ośmiokrotności zarobków najgorzej zarabiającego pracownika. Moja propozycja na łamach strajk.eu.

http://strajk.eu/ograniczyc-nierownosci-w-firmach/

Związkowcy z policji z niepokojem zwracają uwagę, że władza usprawiedliwia agresywne postawy narodowców i pseudokibiców.

http://www.nszzpwlkp.pl/aktualnosc,5308,0.htm

Zarząd MZZPS

19.08.2017r.

Ważne sprawy

Więcej płacimy między innymi za masło, sery i mięso. Jak wynika z danych GUS, ceny żywności powiększyły się rok do roku w lipcu aż o 4,7%!

http://tvn24bis.pl/z-kraju,74/polacy-wiecej-placa-za-zywnosc,764499.html

Okazuje się, że reforma edukacji będzie wprowadzona z kuriozalnym błędem. Gimnazjalista, który nie zda do następnej klasy, wróci do podstawówki. I otrzyma drugie świadectwo jej ukończenia! Oto skutki zmian przeprowadzanych bez przygotowania.

http://www.se.pl/wiadomosci/polityka/reforma-edukacji-zalewska-zapomniaa-o-sabych-uczniach_1013235.html

Alarm na terenach wiejskich! Brak nauczycieli. Wychodzi na jaw coraz więcej kompromitujących niedoróbek w reformie oświaty.

http://wyborcza.pl/7,75398,22227129,reforma-anny-zalewskiej-alarm-na-wsi-nauczycieli-brak.html

Tymczasem nowe podstawy programowe ukrywają niewygodne fakty z historii Polski i nie uczą młodych ludzi krytycznego myślenia.

https://oko.press/juz-niczego-bedziemy-sie-wstydzic-nowa-podstawa-programowa-historii-nauczy-myslenia-o-przeszlosci/

Zamiast zakazu pracy w części jednej branży lepiej walczyć o wyższe płace we wszystkich branżach! Konsekwentnie postulujemy 2,5 razy więcej za każdą pracę w niedzielę!

https://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/zakaz-handlu-w-niedziele-rafalska-opzz,251,0,2353915.html

Coraz więcej skarg na niewypłacanie wynagrodzeń! W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku wpłynęło ich ponad 7 tysięcy. To o tysiąc więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Coraz-wiecej-skarg-na-niewyplacanie-wynagrodzen-za-prace-3729887.html

Lekarze rezydenci stracili wiarę w dialog z rządem. Szykują się masowe protesty.

https://finanse.wp.pl/bedzie-wielki-strajk-lekarzy-w-polsce-wyczerpalismy-mozliwosci-dialogu-6155760271558785a

Przed nami dyskusja, czy różny wiek emerytalny kobiet i mężczyzn nie stanowi naruszenia zasady równego traktowania i niedyskryminacji.

http://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/1064709,rozny-wiek-emerytalny-dla-kobiet-i-mezczyzn-oczekiwanie-spoleczne-nie-tlumaczy-dyskryminacji.html

Trwa dyskusja na temat pracowników delegowanych. Polski rząd niestety walczy o to, aby polscy pracownicy w krajach zachodnich otrzymywali niższe wynagrodzenia niż pracownicy niemieccy czy francuscy. OPZZ nie godzi się na dyskryminację płacową Polaków i Polek! Popieramy zasadę równej płacy za tę samą pracę!

http://wyborcza.pl/7,75248,22235404,co-dalej-z-polskimi-pracownikami-delegowanymi-w-unii-czy-warszawa.html

Czas na branżowe układy zbiorowe, możliwość odpisywania 1% podatku na związki zawodowe, odpisywanie składek związkowych od podstawy opodatkowania, przejęcie przez związkowców Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych i uczynienie związkowców inspektorami PIP. Związkowcy powinni mieć znacznie większe możliwości działania, ale też powinna spoczywać na nich większa odpowiedzialność. Moje propozycje odnośnie nowego usytuowania związków zawodowych w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1063871,zwiazki-zawodowe-nowe-otwarcie.html

Zarząd MZZPS

12.08.2017r.

Ważne sprawy

Związek Nauczycielstwa Polskiego miał rację. Rząd zapowiadał, że będzie bezkosztowo, a okazało się, że na reformę edukacji samorządy wydadzą dziesiątki milionów złotych.

http://www.rp.pl/Edukacja/308079912-Samorzady-szukaja-pieniedzy-na-szkoly.html#ap-1

Ponadto z sondy przeprowadzonej wśród dyrektorów szkół wynika, że nie zdążą oni z wdrożeniem wszystkich zmian związanych z reformą oświaty do czasu rozpoczęcia roku szkolnego. Zdaniem szefów większości placówek nowy rok szkolny ruszy dopiero od października albo jeszcze później.

http://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja/artykuly/1063350,reforma-oswiaty-rok-szkolny-2017-2018.html

Tymczasem pedagodzy, którzy stracili zatrudnienie na skutek likwidacji gimnazjów, masowo odwołują się do sądów pracy. Dyrektorzy szkół w odpowiedzi na pozwy nie mogą tłumaczyć się reformą.

http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1063077,zwolnienia-nauczycieli-reforma-edukacji-sad-pracy.html

O jedną piątą zwiększyła się liczba osób, które w pierwszym półroczu bieżącego roku straciły etat w wyniku zwolnień grupowych. I to w sytuacji, gdy koniunktura na rynku pracy poprawiła się.

http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1063062,niskie-bezrobocie-zwolnienia-grupowe.html

OPZZ konsekwentnie domaga się wprowadzenia 2,5 razy wyższych stawek za pracę w niedzielę niż za pracę w dni powszednie.

http://biznes.onet.pl/wiadomosci/handel/zakaz-handlu-w-niedziele-projekt-opzz-2017/genry5

Tymczasem minister Rafalska ogłosiła w imieniu rządu, że „nie sprzedamy zakazu handlu w niedzielę za podwójne stawki za pracę w niedzielę”. Skandaliczna wypowiedź! Minister nie zgadza się na wyższe płace dla ludzi ciężko pracujących w niedzielę! Polacy powinni więcej zarabiać!

http://www.se.pl/wiadomosci/polityka/elzbieta-rafalska-nie-sprzedamy-zakazu-handlu-w-niedziele_1012546.html

Wraca sprawa deputatów węglowych. Czy władza wyjdzie naprzeciwko oczekiwaniom górników?

http://nettg.pl/news/144296/gornictwo-wraca-sprawa-deputatow

Wbrew oczekiwaniom rządu setki tysięcy osób od razu skorzystają z obniżonego wieku emerytalnego. Rząd najpierw obniżył wiek emerytalny, a teraz chce wypychać ludzi do pracy.

http://www.rp.pl/Praca-emerytury-renty/308039876-Ile-osob-skorzysta-z-obnizonego-wieku-emerytalnego.html#ap-1

Tymczasem Komisja Europejska krytykuje Polskę za różnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Niezależnie od oceny wniosku KE, niepokoi skandalicznie niski poziom przewidywanych emerytur dla kobiet. Po zmianach aż 40% z nich ma otrzymywać emeryturę minimalną. Gdy rząd obniżał wiek emerytalny, nie mówił o tym, że zmiana będzie wiązać się ze znacznym zmniejszeniem poziomu emerytur.

http://tvn24bis.pl/bilans,111,m/bilans-8-08,763310.html

http://wyborcza.pl/7,155287,22206027,nizszy-wiek-emerytalny-kobiet-resort-pracy-i-solidarnosc.html

Minimalna stawka godzinowa nie wszędzie jest wypłacana. Trzeba zwiększyć liczbę kontroli Państwowej Inspekcji Pracy i objąć minimalną stawką wszystkie rodzaje zatrudnienia.

http://praca.interia.pl/zarobki/news-minimalna-stawka-godzinowa-nie-wszedzie-jest-wyplacana-pip-p,nId,2422033

Tymczasem wciąż nie jest rozstrzygnięte, jaka będzie minimalna płaca miesięczna w przyszłym roku. Rząd proponuje 2100 zł brutto. OPZZ konsekwentnie domaga się, aby minimalna płaca stanowiła co najmniej 50% średniego wynagrodzenia, czyli 2220 zł.

http://www.regiopraca.pl/portal/rynek-pracy/wiadomosci/placa-minimalna-i-stawka-godzinowa-w-2018-roku

Przerażające skutki ustawy dezubekizacyjnej. Trzy samobójstwa i pięć śmiertelnych zawałów – to pierwsze efekty przyjętej przez PiS ustawy obcinającej emerytury i renty funkcjonariuszom, którzy choć jeden dzień przepracowali w organach bezpieczeństwa PRL.

http://wyborcza.pl/7,75398,22178068,gniew-smierc-i-dezubekizacja.html

Zarząd MZZPS

05.08.2017r.

KOMUNIKAT

Szanowni Państwo
Przewodniczący / Prezesi
Rad Wojewódzkich OPZZ
Ogólnokrajowych Organizacji Członkowskich OPZZ
Członkowie Prezydium OPZZ
Członkowie Rady OPZZ

Przekazuję w załączeniu pismo wiceprzewodniczącej OPZZ odnośnie zgłaszania propozycji do planu pracy PIP na 2018r.

Szczegóły w załączonym piśmie.

pobierz

Zarząd MZZPS