0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

26.10.2017r.

KOMUNIKAT

Zarząd MZZPS

23.10.2017r.

KOMUNIKAT

Zarząd MZZPS

05.10.2017r.

KOMUNIKAT

W związku z toczącą się w mediach dyskusją dotyczącą prac Komisji Kodyfikacyjnej w zakresie urlopów wypoczynkowych, przesyłam w załączeniu roboczą wersję ustaleń wewnętrznych Komisji. Jednocześnie informuje, że przyjęcie ustaleń przez Komisję Kodyfikacyjną odbywa się w drodze głosowania i nie jest jednoznaczne z ich akceptacją przez OPZZ. Gotowy projekt nowego Kodeksu Pracy będzie podlegał konsultacjom ze związkami zawodowymi w trybie artykułu 19 ustawy o związkach zawodowych. OPZZ będzie postulował aby był również przedmiotem prac w Zespole Prawa Pracy Rady Dialogu Społecznego.

Załącznik

Zarząd MZZPS

04.10.2017r.

Koleżanki i Koledzy

Pragnę przypomnieć, że na stronie internetowej OPZZ – opzz.org.pl znajduje się zakładka „Moje prawa są łamane”. Po „kliknięciu” w zakładkę rozwija się strona, na której w menu znajduje się między innymi „zgłoszenie do PIP” oraz „złóż apel”. Pierwsza opcja daje możliwość, w formie krótkiej ankiety, złożyć wniosek do Państwowej Inspekcji Pracy o łamaniu praw pracowniczych. Zgłoszenia, za pośrednictwem Rad Wojewódzkich OPZZ, bez ujawniania danych osoby zgłaszającej są przekazywane do Okręgowych Inspektoratów Pracy. Opcja „złóż petycję” realizowana z organizacją pozarządową „Nasza Demokracja” umożliwia opracowanie petycji i zbieranie pod nią podpisów drogą elektroniczną. To dobre narzędzie do włączania się działaczek i działaczy związkowych w sprawy swojego środowiska. Przypominam, że ustawa o związkach zawodowych daje prawo reprezentatywnym organizacją związkowym (w tym OPZZ) do opiniowania aktów prawa lokalnego i publicznego wyrażania opinii w tych sprawach. Może to być skuteczne narzędzie oddziaływania dla struktur terytorialnych OPZZ.

Z koleżeńskim pozdrowieniem
Andrzej Radzikowski
Wiceprzewodniczący OPZZ

03.10.2017r.

KOMUNIKATZałącznik: Instrukcja

Zarząd MZZPS

01.10.2017r.

Ważne sprawy

Wydajność pracy rośnie, spada bezrobocie, a tymczasem pracujemy coraz dłużej!

http://praca.interia.pl/news-dlaczego-polacy-pracuja-coraz-dluzej-dla-pieniedzy,nId,2445874

Projekt zmian w Kodeksie Pracy zakłada możliwość elastycznego kształtowania urlopów, w tym skrócenia ich do 20 dni. Nie ma zgody OPZZ na skracanie urlopu! Domagamy się wydłużenia urlopu wypoczynkowego do 32 dni!

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kodeks-pracy-urlopy,11,0,2372363.html

Nadchodzi kryzys na rynku pracy? Przestały powstawać nowe miejsca pracy, a tymczasem wskaźniki zatrudnienia w Polsce wciąż są niższe niż wynosi średnia unijna.

http://next.gazeta.pl/next/7,151245,22455632,kolejny-alarm-z-gospodarki-pierwszy-raz-od-kilku-lat-polskie.html#BoxBizLinkImg

Małe nie zawsze jest piękne. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w mikrofirmach w 2016 roku wyniosło zaledwie 2577 zł brutto i było o 1,7 tys. zł niższe niż w podmiotach zatrudniających powyższej 9 osób. W tym kontekście można wątpić, czy rząd nadal powinien dowartościowywać najmniejsze przedsiębiorstwa.

http://www.lewica.pl/?id=31687&tytul=GUS:-Niskie-p%B3ace-w-mikroprzedsi%EAbiorstwach

Rząd forsuje chaotyczne, źle przygotowane rozwiązania dotyczące handlu w niedzielę. OPZZ niezmiennie walczy o 2,5 razy wyższe stawki za pracę w niedzielę.

http://audycje.tokfm.pl/podcast/Projekt-Solidarnosci-o-zakazie-handlu-wyraza-interesy-Kosciola-a-nie-pracownikow-Piotr-Szumlewicz-z-OPZZ/54361

http://www.interia.tv/wideo-piotr-szumlewicz-o-handlu-w-niedziele,vId,2397598

http://www.se.pl/wiadomosci/opinie/piotr-szumlewicz-komentuje-zakaz-handlu-w-niedziele-najwazniejsze-wyzsze-pensje_1020214.html

Tymczasem maleje poparcie Polaków dla projektu Solidarności. Grono przeciwników ograniczenia handlu w niedzielę wyraźnie przeważa.

http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1075189,kto-chce-wolnej-niedzieli-od-handlu.html

Reforma oświaty zgodnie z deklaracjami minister Anny Zalewskiej miała być neutralna dla finansów państwa. Tymczasem koszty wdrażania zmian w szkolnictwie już wyniosły 1 mld zł.

http://fakty.interia.pl/prasa/news-dziennik-gazeta-prawna-kosztowna-reforma-szkolna,nId,2448265

Rozpoczął się strajk głodowy lekarzy. Czas radykalnie zwiększyć wydatki na opiekę medyczną i podnieść wynagrodzenia wszystkich pracowników służby zdrowia!

http://zdrowie.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/559413,mlodzi-lekarze-zaczeli-strajk.html

http://gazetalekarska.pl/?p=36376

Ustawa o sądach powszechnych nie tylko podporządkowała sądy obecnej władzy, ale też wydłużyła procesy w sprawach pracowniczych.

http://www.rp.pl/Kadry/310039904-Reforma-wydluza-procesy-w-sprawach-pracowniczych.html#ap-1

Migranci zarobkowi w Polsce nie zabierają pracy Polakom, tylko wypełniają luki na rynku pracy związane z brakiem polskich pracowników o wymaganych kwalifikacjach.

http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/1075766,zatrudnienie-cudzoziemcow-w-polsce.html

Ruszyła zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem, cofającym zmiany wprowadzone przez ustawę dezubekizacyjną. Ustawa jest niezgodna z Konstytucją, zabiera ludziom prawa nabyte i stosuje odpowiedzialność zbiorową.

http://fakty.interia.pl/polska/news-chca-cofniecia-zapisow-ustawy-dezubekizacyjnej-inicjatywa-sl,nId,2448556więcej...

Zarząd MZZPS