0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

15.02.2018r.

Budowa Synthosu dostała zielone światło w Oświęcimiu. Mieszkańcy boją się o jakość powietrza nad miastem. Już teraz nie ma czym oddychać.

Marszałek województwa małopolskiego pozytywnie zaopiniował wniosek prezydenta Oświęcimia, dotyczący budowy instalacji Nowe Dyspersje. Inwestorem ma być firma Synthos Dwory 7. W nowej instalacji będą powstawać różne produkty chemiczne. Niepokój wśród mieszkańców budzi to, co może ona emitować do już i tak zanieczyszczonego powietrza. A będzie to m.in. styren oraz pył zawieszony PM10 i PM2,5.- Miasto w imieniu mieszkańców nadal podejmuje tragiczne w skutkach decyzje, które odbiją się na naszym środowisku i zdrowiu - twierdzi Bartłomiej Gieregowski ze Stowarzyszeni „Stop fetorowi w mieście i gminie Oświęcim”.

Czy rzeczywiście planowana instalacja znacząco pogorszy stan powietrza czy wręcz przeciwnie? W Synthosie uspokajają. Jak przekonuje spółka, nowy zakład będzie bezpieczniejszy dla środowiska naturalnego. Mieszkańcy Oświęcimia i okolic obawiają się jednak, że ucierpi na tym ich zdrowie.

- Pozostaje tylko wierzyć, że kolejne inwestycje oddalają nas od katastrofy ekologicznej - mówi Marek Kowalczyk, mieszkaniec Oświęcimia. - Skoro Synthos zdecydował się, jak twierdzi, na bardziej ekologiczną instalację, to aż strach pomyśleć, czym oddychaliśmy do tej pory.

Podobnego zdania jest Ilona Bator z Oświęcimia. Zauważa jednak, że miejscowy przemysł chemiczny to tylko jedna strona medalu. Smog nad miastem ma bowiem znacznie więcej przyczyn.

- Zakłady chemiczne to nic dobrego, ale wroga widzę w starych piecach wielu mieszkańców - zauważa pani Ilona. - Do tego byle jaki wsad i mamy to, co mamy. Normy wielokrotnie przekroczone. Jak tutaj żyć? - pyta matka dwójki dzieci.

W Oświęcimiu coraz aktywniej działają osoby, którym zależy na poprawie jakości powietrza. Pod koniec stycznia powstał Oświęcimski Alarm Smogowy, który skupia organizacje i indywidualnych mieszkańców. W miniony piątek odbyło się spotkanie jego przedstawicieli z prezydentem miasta Januszem Chwierutem, który zapowiedział wprowadzenie wkrótce miejskiego programu walki ze smogiem.
- Już w tej chwili istnieje program dotacji do wymiany pieców - zaznacza Katarzyna Kwiecień, rzeczniczka oświęcimskiego magistratu. - W tym roku podwyższono do siedmiu tysięcy złotych kwotę za zmianę ogrzewania na bardziej przyjazne środowisku - dodaje.


więcej...

Zarząd MZZPS

09.02.2018r.

KOMUNIKAT

Zarząd Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Synthos S.A. i Spółek informuje, że są jeszcze wolne miejsca na wycieczkę do Berlina-Poczdamu-Drezna w dniach 03-05.05.2018r. Oferta jest skierowana do wszystkich pracowników grupy Synthos S.A. Dla członków naszego związku obowiązuje cena preferencyjna.

Więcej sinformacji w sekretariacie związku pod numerem 033/847-21-62.

Zarząd MZZPS

09.02.2018r.

Komunikat Pionu Personalnego

W nawiązaniu do Porozumienia Płacowego na rok 2018 Pion Personalny informuje, że Pracownicy mogą zgłaszać swoje zapytania na Komisje Odwoławczą dotyczące przedzielonej kwoty podwyżki, w terminie do 16.02.2018 r.

Wnioski złożone po upływie powyższego terminu nie będą już podlegały rozpatrzeniu przez Komisje Odwoławczą powołaną na podstawie powyższego Porozumienia.

Pion Personalny