Hasła bardzo dobrze brzmią, ale gorzej może być z ich realizacją – mówi o planach wicepremiera Morawieckiego przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.
OPZZ krytycznie o rządowej wersji podniesienia kwoty wolnej od podatku
Premier Beata Szydło obiecała Polkom i Polakom, że w czasie pierwszych stu dni rządów Prawa i Sprawiedliwości kwota wolna od podatku zostanie podniesiona do 8 000 złotych. Niestety rząd wciąż nie przedstawił projektu regulacji w tej sprawie, a uchwalona w ekspresowym tempie przez Sejm – na wniosek posłów PiS – ustawa nie zawiera przepisów realizujących zobowiązanie premier. Społeczeństwo zostało kolejny raz oszukane przez rządzących.
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych wyraża oburzenie ekspresowym trybem procedowania nad poselskim projektem ustawy o zgromadzeniach i proponowanymi zmianami. Nowelizacja nie została przedstawiona Radzie Dialogu Społecznego, a tempo prac uniemożliwiło partnerom społecznym wydanie opinii.
Miesięcznice smoleńskie i Marsz Niepodległości uprzywilejowane. Specjalna ustawa pędem idzie przez Sejm
Wprowadzane zmiany skrytykował m.in. rzecznik praw obywatelskich i Helsińska Fundacja Praw Człowieka. W opinii przesłanej marszałkowi Markowi Kuchcińskiemu, Adam Bodnar napisał: „Projekt nie powinien zostać uchwalony, ponieważ proponowane w nim rozwiązania są niezgodne z Konstytucją i międzynarodowym standardem wyznaczającym zakres wolności zgromadzeń”.
Związek Nauczycielstwa Polskiego zwrócił się do premier Beaty Szydło z wnioskiem o: wycofanie się z planowanej prywatyzacji szkół samorządowych, wycofanie się z propozycji wprowadzenia nowego standardu w systemie oświaty zwalniającego jednostki samorządu terytorialnego z obowiązku prowadzenia więcej niż jednej szkoły, zagwarantowanie rodzicom konstytucyjnego prawa posłania swych dzieci do szkoły prowadzonej przez podmiot publiczny, wycofanie się ze wspierania gmin, które wyzbyły się wszystkich szkół.
Dopiero w lutym MEN pokaże podstawę programową dla 8-letnich podstawówek
Coraz mniej jest czasu na dobre przygotowanie reformy edukacji. Dopiero w lutym Ministerstwo Edukacji Narodowej pokaże ostateczny kształt podstawy programowej dla ośmioletniej szkoły podstawowej. "Zaczynamy prekonsultacje projektu" - zapowiada wiceminister Maciej Kopeć. Nauczyciele, wydawcy i związki zawodowe mają przedstawić uwagi do 9 grudnia.
TK przyjął interpretację prawników DZP ws. ryczałtów za nocleg
24 listopada Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis będący podstawą dokonywania rozliczeń w formie ryczałtu za nocleg kierowcy w transporcie międzynarodowym jest niezgodny z Konstytucją RP. Tym samym podzielił stanowisko prezentowane w tej sprawie przez prawników DZP. Wniosek o kontrolę konstytucyjności przepisu art. 21a ustawy o czasie pracy kierowców złożył w lutym 2015 r. Związek Pracodawców "Transport i Logistyka Polska".
30 listopada, na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono nagrody im. Haliny Krahelskiej. Wyłoniono także laureata konkursu „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej". Nagroda przyznawana jest przez Głównego Inspektora Pracy między innymi za wybitne osiągnięcia w dziedzinie prewencji zagrożeń zawodowych. Wśród wyróżnionych znalazł się Dariusz Andrzej Matuszewski, Przewodniczący OZZ Górnictwa Naftowego i Gazownictwa – nagroda została przyznana na wniosek OPZZ, oraz nasza koleżanka, Renata Górna, radca OPZZ w Zespole ds. zdrowia, warunków pracy i osób niepełnosprawnych OPZZ, członek Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP. Wnioskodawcą tej nagrody był ZZ „Budowlani". Serdecznie gratulujemy!