0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

Przegląd informacji związkowych, prawnych i gospodarczych

Aktualności

Oświadczenie OPZZ dotyczące nasilających się akcji protestacyjnych w Polsce

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych od miesięcy sygnalizuje załamanie dialogu społecznego w Polsce. Lekceważenie partnerów, bagatelizowanie Rady Dialogu Społecznego, ignorowanie postulatów pracowniczych stało się regułą. Przeczytaj

Obradowała Komisja Ochrony Pracy OPZZ
19 października odbyło się inauguracyjne posiedzenie Komisji Ochrony Pracy Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, które poprowadzili wiceprzewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski i Radca OPZZ Renata Górna. Przeczytaj.

Inauguracyjne posiedzenie Komisji Kobiet OPZZ
17 Października w siedzibie Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych odbyło się inauguracyjne posiedzenie Komisji Kobiet, które poprowadziła wiceprzewodnicząca OPZZ Barbara Popielarz.Przeczytaj

Posiedzenie Komisji Polityki Senioralnej OPZZ
Podczas posiedzenia dyrektor departamentu polityki senioralnej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Lidia Ułanowska przedstawiła działania rządu na rzecz aktywnego starzenia się i polityki senioralnej. Przeczytaj

Pracownicy załóg górniczych apelują do prezesa PLL LOT!
Przewodniczący Związku Zawodowego "Przeróbka" Sławomir Łukasiewicz skierował pismo do prezesa zarządu PLL LOT Rafała Milczarskiego. W imieniu pracowników górnictwa zaapelował o dialog społeczny z pracownikami LOT-u i zażegnanie, wciąż narastającego konfliktu w państwowej spółce. Przeczytaj

Posiedzenie Rady Branży OPZZ ,,Usługi Publiczne”
W dniu 15 października br. w siedzibie OPZZ odbyło się posiedzenie Rady Branży OPZZ ,,Usługi Publiczne”, pod przewodnictwem przewodniczącej Urszuli Michalskiej. Uczestniczył w nim także wiceprzewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski oraz członkowie Rady Branży reprezentujący organizacje ochrony zdrowia, komunalnych, pracowników cywilnych wojska, służby mundurowe, wymiar sprawiedliwości, uzdrowiska. Przeczytaj.

Wspólne stanowisko związków grupy wyszehradzkiej o pracownikach delegowanych oraz o sytuacji na Ukrainie
Podczas posiedzenia związków zawodowych grupy wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja i Węgry) w Pradze w dniach od 11 do 12 października przyjęli bardzo ważne deklaracje, dotyczące skargi Polski i Węgier na nową dyrektywę o pracownikach delegowanych o oraz sytuacji na Ukrainie. Przeczytaj.

Sprawozdanie z sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Ekonomiczno – Społecznego
W dniach od 17 do 18 października br odbyło się posiedzenie plenarne Europejskiego Komitetu Ekonomiczno - Społecznego w Brukseli. Komitet uchwali wiele ważnych z punktu widzenia polskich pracowników opinii szczególnie dotyczących takich kwestii jako ochrona sygnalistów, Europejski Fundusz Społeczny +, Pakiet dotyczący edukacji Funduszu Azylu i Migracji oraz fundusz zintegrowanego zarządzania granicami oraz Kolejna Strategia na rzecz młodzieży w UE. Współsprawozdawcą tej ostatniej opinii był Adam Rogalewski, p.o dyrektora wydziału międzynarodowego OPZZ i członek Komitetu. Przeczytaj.

Nauczyciele dla Niepodległej w Żurominie
19 października bieżącego roku odbyła się uroczystość, którą zorganizował Oddział Powiatowy ZNP w Żurominie pod hasłem "Nauczyciele dla Niepodległej (1905-1918-2018)". Przeczytaj.

Szkolenie społecznych inspektorów pracy – Szklarska Poręba X 2018 r.
W dniach 19-20 października Rada OPZZ województwa dolnośląskiego zorganizowała szkolenie dla społecznych inspektorów pracy, na którym wykładowcami byli inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy. Przeczytaj.

Akcja Pracuj Legalnie w województwie opolskim
16.10.2018 r. w siedzibie opolskiej Państwowej Inspekcji Pracy, odbyło się szkolenie, które ma na celu zapoznanie pracowników i pracodawców z przepisami dotyczącymi zatrudniania cudzoziemców w Polsce oraz przekazanie informacji na temat prawnej ochrony pracy i technicznego bezpieczeństwa pracy. Współorganizatorem spotkania była Rada OPZZ województwa opolskiego, w ramach akcji "Pracuj legalnie". Przeczytaj.

Szkolenie "Pracuj legalnie" w Katowicach
4 października 2018r. w Centrum Biurowym Plac Grunwaldzki w Katowicach odbyło się szkolenie pt. "Pracuj legalnie" w ramach kampanii Państwowej Inspekcji Pracy. Przeczytaj.

Opinie i analizy

I posiedzenie Komisji Gospodarki i Systemu Ekonomicznego OPZZ
W siedzibie OPZZ, 17 października 2018 r., odbyło się inauguracyjne posiedzenie Komisji Gospodarki i Systemu Ekonomicznego OPZZ. Komisja została powołana przez Prezydium OPZZ w celu pełnienia dla OPZZ funkcji opiniodawczo-doradczej. Przeczytaj.

I posiedzenie Komisji Pracowników Instytucji Finansowych OPZZ
15 października br. odbyła się Komisja Pracowników Instytucji Finansowych OPZZ. Było to inauguracyjne posiedzenie Komisji powołanej przez Prezydium OPZZ w celu wpływania na poprawę warunków pracy i płacy pracowników instytucji finansowych oraz propagowania rozwoju ruchu związkowego w sektorze finansowym. Przeczytaj.

OPZZ w mediach

Tomasz Dybek przewodniczącym Sekcji Ochrony Zdrowia OPZZ
W OPZZ powołano Sekcję Ochrony Zdrowia z uwagi na różnorodność problemów w tym sektorze i szeroką reprezentację branżowych organizacji związkowych wchodzących w skład branży.Przeczytaj.

Rozpoczął się strajk personelu pokładowego PLL LOT. Nawet połowa rejsów może się nie odbyć
związki zawodowe

Rozpoczął się strajk personelu pokładowego PLL LOT. Nawet połowa rejsów LOT-u z Okęcia może się nie odbyć

Sąd oddalił w środę wniosek PLL LOT o zabezpieczenie powództwa i zakaz organizacji strajku, który związki zawodowe zaplanowały na czwartek. Przeczytaj.

Wybory samorządowe a górnictwo: potrzeba więcej pracy organicznej i mniej triumfalizmu

Według Wacława Czerkawskiego, przewodniczącego Rady OPZZ województwa śląskiego , znaczenie dla górnictwa mogą mieć wyniki wyborów na poziomie rad gmin, gdzie jest miejsce na wsparcie działań progórniczych, bądź też odwrotnie. Na razie nie ma jeszcze ostatecznych wyników, więc za wcześnie na komentowanie. Przeczytaj.

Nawet w tanich liniach zarabia się więcej lot strajkuje przeciw śmieciówkom i nękaniu związkowców

Od 5.00 rano 18 października trwa protest pracowników Polskich Linii Lotniczych LOT. Bezpośrednim impulsem było czerwcowe zwolnienie dyscyplinarne przewodniczącej Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego Moniki Żelazik. Przeczytaj.

Polityka Klimatyczna zachwieje rynkiem pracy

Kazimierz Grajcarek wystąpił w imieniu central związkowych: Forum ZZ – NSZZ Solidarność – OPZZ. Przywołał statystyki, z których wynika, że w ostatnich latach Polska zmniejszyła wydobycie węgla o 24 mln, co wiązało się z utratą 19200 miejsc pracy w górnictwie i 76 800 miejsc pracy w branżach okołogórniczych. Przeczytaj.

Pracownicy LOT w końcu zaprotestowali. Co na to zarząd?

Piotr Szumlewicz, szef mazowieckich struktur OPZZ, mówi, dlaczego pracownicy PLL LOT zdecydowali się na strajk. Posłuchaj.