0

· Strona główna
· Archiwum
· Download
· RABATY
· Newsletters
· Kroniki OPZZ
· WYPOCZYNEK
· Organizacje związkowe
· Skład Zarządu
· Warto wiedzieć
· Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
· Prasa
· Statut Związku
· Historia związków
· Historia MZZPS
· Linki
· Kontakt


Ustaw tę stronę jako Główną! Home
Dodaj tę stronę do Ulubionych! Ulubione

0

Andrzej Radzikowski: Co dalej z Kodeksem pracy?

Już ponad rok pracuje intensywnie Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy powołana przez polski Rząd. W skład Komisji wchodzi 14 osób, w tym 7 przedstawicieli strony rządowej oraz 7 osób reprezentujących partnerów społecznych. Zadaniem Komisji jest opracowanie projektu ustawy - Kodeks pracy oraz projektu ustawy - Kodeks zbiorowego prawa pracy. Prace Komisji powoli dobiegają końca. Z tego względu do mediów przenika coraz więcej informacji o proponowanych nowych rozwiązaniach. Komisja ma zakończyć pracę do 15 marca br.

przeczytaj

Nieskuteczny dialog społeczny w Przewozach Regionalnych

Wszystkie związki zawodowe działające w Przewozach Regionalnych, od maja biorą udział w trudnym dialogu z pracodawcą. Niestety bez rezultatów. Pracownicy spółki domagają się rekompensaty za brak wzrostu wynagrodzeń od czterech lat. Na oczekiwania związkowców – wypłacenia premii kwartalnej w wysokości 1200 złotych dla każdego pracownika, spółka zaproponowała jedynie 500 złotych. Leszek Miętek, szef Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce i członek Rady Dialogu Społecznego z ramienia OPZZ podkreśla, że w wyniku braku podwyżek ze spółki odchodzi bardzo duża ilość młodych, wysoko wykwalifikowanych pracowników, a spółka ma kłopoty z naborem do pracy odpowiednich osób potrzebnych do zapewnienia realizacji zadań przewozowych.

przeczytaj

Obywatelski projekt ustawy w sejmowej Komisji Zdrowia

8 lutego, podczas ostatniego dnia 58. posiedzenia Sejmu, posłowie zdecydowali o rozpoczęciu prac nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.Uzasadnienie projektu przedstawił reprezentant Inicjatywy Ustawodawczej dr Tomasz Dybek, przewodniczący Ogólnopolskiego ZZ Pracowników Fizjoterapii (organizacji członkowskiej OPZZ), który powiedział że protest pracowników medycznych "jaskrawo udowodnił katastrofalną sytuację w polskim systemie ochrony zdrowia zaniedbywanym przez wszystkich rządzących od chwili transformacji ustrojowej".

przeczytaj

GUS: Wzrost bezrobocia w styczniu

Drugi miesiąc z rzędu rośnie bezrobocie w Polsce. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że w styczniu bieżącego roku stopa bezrobocia wyniosła 6,9%, czyli o 0,3 pkt. proc. więcej niż miesiąc wcześniej i o 1,6 pkt proc. mniej niż przed rokiem. Wzrost stopy bezrobocia w styczniu 2018 roku w porównaniu do końca grudnia 2017 roku wystąpił we wszystkich województwach.

przeczytaj

Opinie i analizy

Ważne sprawy – przegląd tygodnia

Według danych za III kwartał 2017 r. aktywność zawodowa kobiet w wieku 25-34 lata spadła do najniższego poziomu od wielu lat i wynosi 74,2%. Wyjątkowo niska jest aktywność zawodowa kobiet w gospodarstwach, gdzie pobierane jest świadczenie na pierwsze i jedyne dziecko – wynosi tylko 69,7%. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem, które nie otrzymują świadczenia, aktywność zawodowa kobiet wynosi aż 89%.

przeczytaj

W mediach

Dla kogo wcześniejsze emerytura

Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ: - Od lat postulujemy zmiany w przepisach o emeryturach pomostowych, aż wreszcie przygotowaliśmy projekt w tej sprawie. (…) Proponujemy wprowadzenie możliwości przyznawania takich świadczeń osobom, które pracę w szczególnych warunkach rozpoczęły po 1 stycznia 1999 r. Za niecałe trzy tygodnie, 27 lutego, Rada Dialogu Społecznego zajmie się przygotowanym przez OPZZ projektem nowelizacji przewidującym otwarcie możliwości starania się o emerytury pomostowe przez pracowników pracujących w szczególnych warunkach lub charakterze.

przeczytaj

Górnictwo: nowy system wynagrodzeń i obniżka kosztów w PGG

Zmiana systemu wynagrodzeń górników i obniżka kosztów to zdaniem Tomasza Rogali, prezesa Polskiej Grupy Górniczej, najważniejsze zadania przewidziane na ten rok. Odnosi się także do relacji ze związkowcami, rozmów na temat układu zbiorowego pracy, w tym o zmianie regulaminu wynagrodzeń. Ma nadzieję, że ta sprawa zostanie rozwiązana do końca roku.

przeczytaj